Gölge Kabine ve Hükümet Arasındaki Beşinci Buluşmada Şimşek ve Karatepe Masada

Gölge Kabine ve Hükümet Arasındaki Beşinci Buluşmada Şimşek ve Karatepe Masada
CHP'nin ekonomi kurmayları Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek ile buluştu. Görüşmede asgari ücrete zam ve emeklilere refah payı talepleri gibi ekonomik konular masaya yatırılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu gölge bakanı Yalçın Karatepe’nin görüşmesi başladı. Karatepe’yi bakanlığa girişinde Şimşek ve Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya karşıladı. Görüşmenin en önemli gündem maddelerinden birinin asgari ücrete zam olması bekleniyor. Ayrıca emekliler için enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması konusu da görüşmenin konularından biri olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Hazine ve Maliye'den sorumlu gölge bakanı Yalçın Karatepe ile bakanlıkta bir araya geldi. Merakla beklenen görüşme saat 10.00 civarında başladı. İkilinin görüşmesinin ardından herhangi bir basın açıklaması yapılması ise beklenmiyor.

Mehmet Şimşek, CHP'li Yalçın Karatepe'yi bakanlık binasının kapısında karşıladı. Görüşmenin iki isim arasında geçeceği öğrenilirken, heyette CHP'yi temsilen iki ekonomi kurmayı daha yer aldı. Bu isimler; Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir oldu.

Heyet, halihazırda hükümetin çalıştığı vergi reformu paketi için önerilerin yer aldığı bir rapor hazırladı. CHP'li kurmaylar ayrıca acil önlem alınması gereken konular olarak nitelendirdiği başlıkları da Hazine ve Maliye Bakanı'na sunacak.

CHP'li Yalçın Karatepe, temmuzdan itibaren asgari ücrete en az enflasyon farkı kadar zam yapılması talebini dile getirecek. Emekliler için de enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması önerisi masada olacak.Görüşmede ayrıca tarımsal desteklerin artırılması, TÜİK verileri, Varlık Fonu gibi başlıklar da CHP'li kurmaylar tarafından gündeme getirilecek.

GÖLGE BAKANLARIN KABİNEYLE BEŞİNCİ TEMASI

İlk görüşme 16 Mayıs’ta CHP Yerel Yönetimlerden ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki arasında kuruldu. Olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Zeybek, Özhaseki’ye belediyelerin sorunlarıyla ilgili tüm konu başlıklarını bir dosya halinde ilettikleri açıkladı.

24 Mayıs’ta CHP Dışişleri Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü. Uzgel, görüşmeyle ilgili, “Yapıcı ve tamamlayıcı bir diplomasi önerdik. Bu kanalları çalıştırmamızın iyi olacağı konusunda mutabakata vardık. Her türlü itirazımızı dile getirdik” diye konuştu.

CHP İçişleri Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan ise 10 Haziran’da, Erdoğan-Özel görüşmesinden bir gün önce İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile bir araya geldi. Bakan, “Savaşan ülkeler bile askeri diplomasiyi sürdürür” diye Süleyman Soylu dönemini eleştirerek Ali Yerlikaya’ya iletişimde bulunduklarından ötürü teşekkür etti.

Gölge kabinenin hükümetin bakanlarıyla dördüncü teması, Özel-Erdoğan görüşmesinin olduğu gün gerçekleşti. CHP Sağlık Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, 11 Haziran’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı TBMM’deki makamında ziyaret ederek “Görüşmenin, sağlık sisteminde iyileşmelere ve her vatandaşımızın nitelikli sağlık hizmetine ulaşmasına yönelik somut adımlar atılmasına vesile olacağına inanıyoruz” dedi.

Mehmet Şimşek’in CHP’nin ekonomi kurmaylarıyla görüşmesi, basına yansıdığı kadarıyla gölge kabine ve hükümet arasında kurulan beşinci temas oldu.