Gerilim Tırmanırken Telefon Çaldı! Erdoğan'dan Art Arda Kritik Görüşmeler!

Gerilim Tırmanırken Telefon Çaldı! Erdoğan'dan Art Arda Kritik Görüşmeler!
İsrail ile Hamas’ın karşılıklı saldırıları sürerken, telefonlar çalmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail-Filistin krizi için kritik görüşmelerde bulundu. Erdoğan, önce Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

İSRAİL FİLİSTİN KRİZİ ELE ALINDI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmede İsrail ve Filistin konuları ele alındı. Görüşmeyle ilgili İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* Görüşmede iki lider, İsrail ve Filistin arasındaki kaygı verici çatışmalı sürecin seyrini ve gerilimin yayılmasını önleyici tedbirleri ele aldı. Bölgedeki insani ihtiyaçların karşılanması amacıyla hangi girişimlerin yapılacağı, görüşmede değerlendirildi.

* Cumhurbaşkanımız Erdoğan görüşmede, sivil yerleşimlerin hedef alınmasının kaygı verici olduğunu ve bu tür girişimlerin Türkiye tarafından olumlu karşılanmadığını söyledi. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Türkiye’nin bölgede sükunetin sağlanması için her türlü gayreti göstermeye devam edeceğini de belirtti.

ARABULUCULUK MESAJI

İletişim Başkanlığı tarafından Erdoğan-Guterres görüşmesiyle ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

* Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

* İsrail- Filistin çatışması çerçevesinde atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede, Türkiye’nin arabuluculuk çabalarıyla masum sivillere yönelik insani yardımların bölgeye ulaştırılması için yapılabilecekler değerlendirildi.

* Görüşmede, orantısız saldırıların durumu daha fazla çıkmaza sürükleyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, tarafların itidalle hareket ederek fevri adımlardan uzak durmalarının çok önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak:DHA

Etiketler :