AKP, Bahçeli'nin Açıklamasının Her Satırını Analiz Etti! Eski AKP'lilerin TV'lere Çıkmasından Rahatsızlar

AKP, Bahçeli'nin Açıklamasının Her Satırını Analiz Etti! Eski AKP'lilerin TV'lere Çıkmasından Rahatsızlar
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği ikinci görüşme sonrası yaptığı açıklamalar, AKP cenahında tek tek analiz edildi. Ekonomim'in haberine göre MHP televizyon ekranlarına çıkan eski AKP'lilerden rahatsız.

MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikinci görüşme sonrası taktığı “Bana Allah yeter” yazılı yüzüğüyle ve yaptığı “AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi MHP’nin samimi dileği ve temennisidir” açıklamasıyla siyaset gündemini hareketlendirmişti.

İttifakın aktörlerinden AKP, “Biz Cumhur İttifakı ile yola devam ediyoruz. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP ile başlayan diyalog zemininin devam etmesinden yanayız. Olması gereken bu. Bu CHP ile bir ittifak değil, Türkiye’nin milli toplumsal meselelerinde birlikte duruş ve işbirliği” değerlendirmeleri yapılıyor.

Bahçeli’nin bu açıklaması aynı zamanda 31 Mart yerel seçimlerinin ardından iktidarla muhalefet arasında başlayan yeni diyalog zemininin de adının konulmasını sağladı.

326747.webp

AÇIKLAMALAR TEK TEK ANALİZ EDİLDİ

Siyasi kulislerde, Bahçeli’nin yazılı açıklamasının her satırının AK Parti’ye ayrı ayrı ‘mesaj’ verdiği yorumları yapılırken, AK Parti de Bahçeli’nin her satırını tek tek analiz etti.

Bahçeli’nin siyasette yankı uyandıran açıklamalarının ardından, Cumhur İttifakı’nın güven tazelediği ve siyasette başlayan, ‘yumuşama’ döneminin de çerçevesi çizildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve parti yöneticilerinin, “Cumhur İttifakı büyük bir kararlılıkla yoluna devam ediyor’ mesajıyla “Cumhur İttifakının güven tazelediği’ ve ittifakın bozulma senaryolarının tutmayacağı yorumları yapıldı.
Bahçeli’nin açıklamalarından ortaya çıkan bir diğer mesajın da, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından siyasette başlayan “yumuşama ve diyalog zeminine’ yönelik olduğu ifade ediliyor.

TV YORUMCULARINDAN AKP DE RAHATSIZ

Bahçeli’nin acıkmaları ile ortaya yeni bir tartışma konusu çıktı. AK Parti içinde Cumhur İttifakı’na karşı çıkan ve ak suyu bulandıran kimler?
Bahçeli’nin, ‘AK Parti içinde gayri memnun kesimin devamlı suyu bulandırmasına’ yönelik sözleri, kamuoyunda Cumhur İttifakı’na karşı çıkan bir grubun olduğu şeklinde yorumlansa da AK Parti yönetimi, ‘mevcut değil bunlar eskiler” yorumunu yapıyor. Suyu bulandıranlardan AK Parti de rahatsız.

AK Parti kaynakları, “Sayın Bahçeli parti içinde aktif görevlilerden bahsetmiyor. AK Parti kimliği taşıyan ama şu anda aktif görev yapmayan bizim de rahatsız olduğumuz isimler. Daha çok sosyal medyadan mesaj veren isimler bunlar” değerlendirmesinde bulundular. Bu isimlerin ise daha çok TV’de yorum yapan eski AK Partiler olduğu belirtiliyor.