Erdoğan'ın O Sözlerinin Ardından Operasyon Başladı: AKP Düğmeye Bastı, Etekteki Taşlar Döküldü

Erdoğan'ın O Sözlerinin Ardından Operasyon Başladı: AKP Düğmeye Bastı, Etekteki Taşlar Döküldü
Yerel seçimlerin AKP'deki etkisi sürüyor. Büyük hezimete uğrayan AKP'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'tasfiye' mesajı vermişti. Bu sözlerin ardından Gazete Pencere'den Nuray Babacan köşesinde AKP'de operasyonun başladığını yazdı. Babacan, milletvekili nabız toplantılarında ilk kez bu kadar açık sözlü eleştiriler yapıldığını belirterek "Etekteki taşlar döküldü" ifadelerine yer verdi.

31 Mart yerel seçimleri AKP için büyük hezimetle sonuçlandı. İktidara geldiği günden bu yana AKP ilk kez ikinci parti konumuna düştü, CHP ülkenin birinci partisi oldu.

ERDOĞAN'IN TASFİYE MESAJI

Seçim sonuçlarının etkisi AKP'de etkisini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada parti içinde tasfiye mesajı vererek "Seçim sonuçlarına ilişkin kapsamlı bir analiz ve istişare yapmadan, tabloyu tam göremeyiz. Bu teşhisi doğru koyup tedaviyi iyi yapmamız lazım" demişti.

Bu sözlerin ardından AKP'de tam anlamıyla operasyon başladı. Gazete Pencere'den Nuray Babacan, bugünkü yazısında AKP'de milletvekilleri arasında nabız toplantılarının ilk kez bu kadar açık sözlü yapıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılmayan bu toplantılardan adeta eteklerdeki taşlar döküldü. Babacan'ın yazısında şu ifadeler yer aldı:

erdogan.jpeg

"Son toplantıya daha önceki toplantılara katılamayan milletvekilleri çağrıldı. Seçimin kaybedilme nedenleri arasında, çakarlı makam araçlarından, uzun siyasetçi konvoylarına, şatafatlı siyasetçi görüntülerinden, çoklu maaşlara kadar sayılmayan kalmadı. Kötü ekonomi, kötü adaylar ve çalışmayan örgüt gibi sorunlar sıralandıysa da parti içinde özellikle savurganlık, israf ve kötü görüntüler üzerine yapılan eleştiriler ilk kez bu kadar fazlaydı."

Yapılan değerlendirmeler arasında bazıları, partinin ana felsefesinden uzaklaşmasının bugünkü seçim sonuçlarını getirdiğini aktarması ilginçti."

Babacan “Bizim bir hikayemiz yok artık. Bu hikaye aslında 2019 seçimleri ile bitmişti. Yenisini de yazamadık. AK Parti’nin kuruluş felsefesindeki en önemli unsur, yenilikçi ve reformcu bir parti olmasıydı. AK Parti bu ülkenin çimentosuydu. Nerede bu çimento? Aleviler nerede, Kürtler nerede? Türkiye’de şu anda hukuk sistemine güven yok. Bu nedenle ekonomiye de güven yok. Eğer bu iki unsurda güven tesis edilirse, AK Parti’nin yeni hikayesinin başlangıcı olur. AK Parti’nin oy oranlarına en az 10 puan katkısı olur…”

erdogan1.jpg

"HİKAYEMİZ 2019 SEÇİMLERİNDE BİTTİ"

Babacan toplantıda yapılan değerlendirmenin bir kısmını şöyle aktardı:

"Bizim bir hikayemiz yok artık. Bu hikaye aslında 2019 seçimleri ile bitmişti. Yenisini de yazamadık. AK Parti’nin kuruluş felsefesindeki en önemli unsur, yenilikçi ve reformcu bir parti olmasıydı. AK Parti bu ülkenin çimentosuydu. Nerede bu çimento? Aleviler nerede, Kürtler nerede? Türkiye’de şu anda hukuk sistemine güven yok. Bu nedenle ekonomiye de güven yok. Eğer bu iki unsurda güven tesis edilirse, AK Parti’nin yeni hikayesinin başlangıcı olur. AK Parti’nin oy oranlarına en az 10 puan katkısı olur…"

Öte yandan toplantılarda temmuz ayında emeklilere enflasyon üzerinde zam yapılması kaydedenlerin olduğu vurgulandı. Bazı vekiller ise "Zihniyet değişmediği sürece farklı olmaz" değerlendirmesini yaptı.