Erdoğan, İmamoğlu davasıyla ilgili toplantı yaptı mı?

Erdoğan, İmamoğlu davasıyla ilgili toplantı yaptı mı?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki duruşmadan bir gün önce, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, dava ile ilgili toplantı yapıldığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Torun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, 13 Aralık’taki söz konusu toplantının doğru olup olmadığını sordu.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Torun tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan önerge şöyle:
“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay hapis ve siyasi yasak cezası verilmiştir. Söz konusu kararın açıklanmasından bir gün önce, 13 Aralık 2022 tarihinde Esenboğa Havalimanı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, İmamoğlu davası ile ilgili özel bir toplantı yapıldığı yönündeki iddialar basına yansımış, ancak bu iddialar hakkında Cumhurbaşkanlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmamıştır.”
Torun, “İmamoğlu duruşmasında, senaryosu sarayda yazılan bir tiyatro sergilenmiştir. Bu herkesin bildiği bir gerçektir ve tarihe utanç vesikası olarak geçecektir” dedi.

'Toplantıda gündeme geldi mi?'

Torun, Oktay’a şu soruları yöneltti:
>> Erdoğan’ın başkanlığında, 13 Aralık tarihinde, Esenboğa Havalimanı’nda bir toplantı yapılmış mıdır? Yapıldıysa gündemi nedir?
>> Söz konusu toplantıda, 14 Aralık'ta görülen Ekrem İmamoğlu davası gündeme gelmiş midir? Cumhurbaşkanlığı bünyesinde, siyasilere yönelik yargı süreçleri ile ilgili toplantılar yapılması rutin bir işlem midir, daha önce de bu kapsamda toplantılar yapılmış mıdır?

seyit-torun2.jpg

Kaynak:ANKA

Etiketler :