'HDP, kendisini dikkate almayacak adayı destekleme derneği değil'

'HDP, kendisini dikkate almayacak adayı destekleme derneği değil'
Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş partisinin cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararıyla ilgili konuşarak, "Nihayetinde HDP bir siyasi partidir, kendisini dikkate almayacak bir adayı destekleme derneği değildir" dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş seçimlerde cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyet'e konuşan Demirtaş; Pervin Buldan’ın açıklamasının HDP'nin resmi parti politikası olduğunu ve sürpriz olarak karşılanmaması gerektiğini belirtip "HDP, ortak aday konusunda uzlaşmaya açık olduğunu, bununla birlikte kendi adayını çıkarma hazırlıklarını da aksatmadan sürdüreceğini defalarca açıkladı zaten" ifadelerini kullandı.

Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

"Eğer muhalefetin diğer bloku ortak aday çıkarmak için veya çıkacak adayda ilkeler üzerinde ortaklaşmak için HDP’yi ziyaret edip açık bir diyalog ve müzakere yürütmeyi düşünmüyorsa elbette HDP seçmenin karşısına kendi adayıyla çıkacaktır. Bundan daha normal, bundan daha meşru bir tutum olamaz.

Öyle bir durumda biz de tüm gücümüzle partimizin adayının arkasında durup başarısı için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.

Nihayetinde HDP bir siyasi partidir, kendisini dikkate almayacak bir adayı destekleme derneği değildir.

Ortak aday için HDP elinden geleni yapmıştır ve yine Sayın Buldan’ın açıklamasında belirttiği gibi kapıları tümden de kapatmamıştır. Bundan sonraki sorumluluk ve adım atma iradesi muhalefetin diğer blokundadır.

Sonuç olarak HDP, doğru ve olması gerektiği gibi, kararlarını alarak ilerliyor."

Etiketler :