Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim tarihini öne çekebiliriz

Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, erken seçime dair konuştu. Erdoğan, “Mevsim şartlarını göz önüne alarak seçim tarihini öne çekebiliriz” dedi. Öte yandan Rusya-Türkiye-Suriye ilişkilerine değinen Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşeceğinin sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, erken seçim tartışmalarıyla ilgili olarak "Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçiminin önemini en iyi siz biliyorsunuz" diye konuştu.

Esad ile görüşeceğinin sinyalini verdi

Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşeceğinin sinyalini vererek "Bu sabah sayın Putinle görüştüm. Bölgede neler yapabilirizi konuştuk. Suriye'deki gelişmelerle ilgili bakanlarımızdan sonra liderler olarak görüşeceğiz. Derdimiz bölgede barışı egemen kılmak. Bugün Zelenskiy ile görüşmem olacak. Putin'le yaptığımız görüşme ve Rusya-Ukrayna ilişkilerini daha yumuşak zemine nasıl oturtabiliriz bunları görüşeceğiz. Rusya-Türkiye-Suriye olarak bir süreç başlattık. Dışişleri bakanlarımızı bir araya getirecek daha sonra gelişmelere göre liderler olarak bir araya geleceğiz" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"İktidarımızın 20 yılını geride bıraktığımız şu günlerde yeni bir imtihanın daha eşiğindeyiz. Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçimlerinin önemini en iyi sizler biliyorsunuz. AK Parti’nin bu imtihanı başarıyla tamamlamak öncelikle bizlerin sorumluluğudur.

Kuruluşumuzun ardından girdiğimiz ilk seçim yılı olan 2002'de üye sayımız 400 binler seviyesindeydi. Yargıtay Başsavcılığı tarafından açıklanan kayıtlara göre 2023 yılına 11 milyon 241 bin üyeyle girdik. Diğer partilerin üye sayılarını üst üste koyun 2 ile çarpın, yetmedi 3 ile çarpın yine de AK Parti'nin üye sayısına yetişemiyor. AK Parti’nin üye sayısı bir siyasi partinin erişebildiği en yüksek üye rakamıdır.

Milli gelirden enflasyon her alanda tarihi bir yükseliş yakalamıştık. Dünyanın en büyük 10 ekonomisine ilerlediğimiz bu süreçte akılla açıklanamayacak hadiseler ortaya çıkmaya başladı. Gezi olayları bahanesiyle önümüze çıkarılanlar Türkiye'ye dur ikazıydı. Sonra 17/25 Aralık kumpası devreye sokuldu. Çukur eylemleriyle vatan topraklarına saldırdılar. Teröristleri açtıkları çukura görünce sınırlarımızı ve şehirlerimizi hedef aldılar. Yeni güvenlik konseptimizi hayata geçirerek bu oyunu da bozduk. Başlattıkları 15 Temmuz darbe girişimi de milletimizin sinesine çarptı.

Yönetim sistemimizi değiştirmemiz sonrası ekonomimizi çökertme tehdidine maruz kaldık. Bu meseleyi de hal yoluna koyarken bu defa da tüm dünyayı etkileyen krizlerin rüzgarı esmeye başladı. Covid-19 ile başlayan süreç bizi köşeye sıkıştırmaya, diz çöktürmeye çalışanların ne kadar kırılgan sosyal, ekonomik, güvenlik mimarisine sahip olduğunu gösterdi. Rusya-Ukrayna savaşıyla gelişen kriz hiçbir şeyi umursamadıklarını bir kez daha ispatladı.

Biz tüm bu süreci yürütürken sıkıntılrın, belirsizliklerin üzerimize kara bulut gibi çöktüğü günler oldu. Duruşumuzdan taviz vermedik. Telkin ve baskılara rağmen kendi politikalarımızı hayata geçirmekte bağlı kaldık. Tercihimizi ülkemizi büyütme yönünde yapmaktan çok mutluyuz. İstihdamdan ihracata her alandaki başarılı sonuçların verdiğimiz emeklerin boşa gitmediğine işaret ediyor. Kabine Toplantısı'nda bu süreci ayrıntılı şekilde milletimize aktaracağız.

Kılıçdaroğlu ve Akşener'i hedef aldı

Konuşmasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Lideri Meral Akşener'i hedef alan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çamlıca Camimiz nice defalar 60 binleri ağırladı. Yani bizim bu zattan bu ifadeyi duymamız çok üzmüştür. Bunu o masanın etrafında birileri söyleyebilir ama onun söylemesine akıl karı erdiremedik. Diğeri de çıkmış, 'Erdoğan Ayasofya'yı açamaz' diyor. Ee açtık... Aslında Meral Hanım bizi iyi tanır iyi bilir de: Bu lafı nasıl etti onu anlamadım. Meral Hanım Ayasofya şu an cami, müze değil. Bizim görevimiz yalan değil, icraattır, dürüstlüktür. Bay Kemal ne diyor: Bir tane eserleri yok. Ya sen İzmir Milletvekili değil misin? Ula İzmir'in yollarını kim yaptı? Ülkenin yollarını dolaşmıyorsun da İzmir'e de mi gitmiyorsun?

Ne derlerse desinler. İzmirli milletvekillerime sesleniyorum. Arkadaş daha çok çalışacaksınız. Bunların yalanlarına İzmirli vatandaşlarım artık daha fazla esir olmamaları gerekir. Şunu biz boşu boşuna demiyoruz; Bunlarla biz yolculukta öyle bir yarışa gireriz ki bizi yakalayamazlar. Bizler yapıyoruz, yaparız. Onlar; ya seyreder, ya konuşur, ya iftira atar.

Şehir hastanelerini inkar ediyor. Bütçeye nereden parayı koyacaksın. Bütçe nedir adamın haberi yok. Her şey zannediyor ki bütçeyle yapılır. Bay Kemal, parayı finansı yönetmenin yolları var.

Altılı masanın adayı

Biz bunları yaparken muhalefet neyle uğraşıyor? Aylardır altı kişi bir masa etrafında toplanıp, tartışıyor. Masa etrafında oturanlardan milletin hayrına herhangi bir şey çıktı mı, çıkmadı? Kumpas, rol çalma her şey var; proje, program, aday da yok. Seçim tarihi geldi, biz sandıkta kimle yarışacağımızı bilmiyoruz. Çıkacak demiyorum; çıkartılacak diyorum. Bir yerlerden alınacak işaretin beklendiği anlaşılıyor. Dünyayı dolandılar ama işareti henüz alamadılar. Adayı belirleyecek olanlar da bunun kim olacağını bilmiyor.

CHP'nin başındaki zat hep birilerini öne sürmüştü. Çekincelerini giderme, korkularını giderme noktasında kendisine verdiğimiz teminatlara rağmen açıklamadı. Bizim için fark etmez. Biz arazideyiz, çalışıyoruz. Milletimize hizmet için hazırız.

Türkiye Yüzyılı'nın inşası için milletimizi bir kez daha sandıkta görevlendirmeyi Cumhurbaşkanlığında yapacaktır, Parlamento'da da Cumhur İttifakı'nı göreve getirecektir. Bu hedefe ulaşana kadar durmak, dinlenmek yok."

Kaynak:AA

Etiketler :