CHP'li İsimden AKP'ye Sert Tepki! Meclise Gelen Pakete İlişkin "8 Değil 80 Olsa Çözemez" Dedi

CHP'li İsimden AKP'ye Sert Tepki! Meclise Gelen Pakete İlişkin "8 Değil 80 Olsa Çözemez" Dedi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, 8. Yargı Paketi'ne ilişkin eleştirilerini dile getirdi, yargı reformunun sorunlara çözüm getirmeyeceğini savundu. Siyasi iktidarın yargı bağımsızlığı konusundaki tavrını değiştirmedikçe çözüm olmayacağını vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, 8. Yargı Paketi’ne ilişkin “İnsan hakları ve hukukun üstünlüğünde Haiti, Belarus, Angola, Kolombiya’nın arkasındayız. 20 yıldır ülkeyi yöneten irade böyle bir tablo yaratmışken yargı paketlerinin çözüm üreteceğine sadece muhalefet değil, yargı bileşenleri de inanmamaktadır. Siyasi iktidar gerçek anlamda yargının bağımsızlığı konusundaki olumsuz tavrını, zihniyetini değiştirmediği müddetçe 8 değil, 80 yargı paketi çıkarsa da sorun çözülmeyecektir. Buradaki temel sorun sistemdir, yargının siyasallaşması ve kişisel ya da siyasi çıkar uğruna yasalara ve Anayasa’ya uyulmamasıdır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda ‘8. Yargı Paketi’ olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri devam ediyor.

CHP Seçim ve Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, teklife ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çiftci Binici’nin açıklaması şöyle:

"CAN ATALAY’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMADIĞI, YARGIDA DARBE GİRİŞİMİNİN YAŞANDIĞI, YÜKSEK YARGININ İKTİDAR BİLEŞENLERİNİN GÜÇ ALANINA DÖNDÜĞÜ YERDE YARGIDA REFORMDAN BAHSEDEMEZSİNİZ”

“Aylardan bu yana yargı paketinin reklamını yapan iktidar, ‘reform’ dediği düzenlemeleri torba kanun mantığıyla Meclis’e sundu. İktidarın yargıya verdiği önemi bir kez daha görmüş olduk. Torba yasa mantığı, yargı sistemini sıradanlaştırmanın bir aracı haline gelmiştir. Can Atalay’ın özgürlüğüne kavuşmadığı ve milletvekilli olarak TBMM’de yer almadığı, yargıda darbe girişiminin yaşandığı, yüksek yargının iktidar bileşenlerinin güç alanına döndüğü yerde yargıda reformdan bahsedemezsiniz. Getirilen teklifin 8. maddesinde Anayasa’ya aykırılık bulunuyor. İktidarın Anayasa’yı ve AYM’yi yok sayma girişimindeki süreklilik yargı paketindeki düzenlemelerle de apaçık ortada.

"SİYASİ İKTİDAR YARGI BAĞIMSIZLIĞI KONUSUNDAKİ ZİHNİYETİNİ DEĞİŞTİRMEDİĞİ MÜDDETÇE 8 DEĞİL, 80 YARGI PAKETİ ÇIKARSA DA SORUN ÇÖZÜLMEYECEKTİR”

Hükümetlerin Hukuka Bağlılık Endeksi’nde ülkemiz, 142 ülke arasında 137’nci sırada, Temel Haklar Endeksi’nde 142 ülke arasında 133’üncü sırada, 2023 İnsani Özgürlük Endeksi’nde ise 165 ülke arasında 128’inci sırada yer alıyoruz. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğünde Haiti, Belarus, Angola, Kolombiya’nın arkasındayız. 20 yıldır ülkeyi yöneten irade böyle bir tablo yaratmışken yargı paketlerinin çözüm üreteceğine sadece muhalefet değil, yargı bileşenleri de inanmamaktadır. Siyasi iktidar gerçek anlamda yargının bağımsızlığı konusundaki olumsuz tavrını, zihniyetini değiştirmediği müddetçe 8 değil, 80 yargı paketi çıkarsa da sorun çözülmeyecektir. Buradaki temel sorun sistemdir, yargının siyasallaşması ve kişisel ya da siyasi çıkar uğruna yasalara ve Anayasa’ya uyulmamasıdır.”

Kaynak:ANKA

Etiketler :