CHP'den istifa edip Memleket Partisi'nden aday olmuştu: Tarsus'ta Haluk Bozdoğan'ın adaylığı iptal edildi

CHP'den istifa edip Memleket Partisi'nden aday olmuştu: Tarsus'ta Haluk Bozdoğan'ın adaylığı iptal edildi
CHP’den istifa edip Memleket Partisi'nden aday olan Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın adaylığını Yüksek Seçim Kurulu düşürdü. Bozdoğan, 2024 seçimlerinde aday olamıyor.

Artı Gerçek'ten Abidin Yağmur'un haberine göre Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP’den istifa edip Memleket Partisi'nden aday olan Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın adaylığını düşürdü. 2019 yılında, Tarsus’ta 25 yıllık MHP dönemine son veren Bozdoğan, 2024 seçimlerinde aday olamayacak.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın adaylığının düşürülmesine uzanan süreç 11 Ocak’ta başladı.

CHP, Haluk Bozdoğan’ın yerine Tarsus Belediye Başkanlığına meclis üyesi Ali Boltaç’ı aday gösterince Bozdoğan, CHP’den istifa etti. Memleket Partisi'ne katılan ve aday olan Bozdoğan’la ilgili ilk itiraz, CHP Genel Merkezi'nin talimatıyla CHP İl Başkanlığı tarafından Tarsus İlçe Seçim Kurulu'na yapıldı.Tarsus İlçe Seçim Kurulu'nun siyasi parti temsilcileri, Haluk Bozdoğan’ın yasal sürede istifa etmediği gerekçesiyle adaylığın düşürülmesine karar verdi. İlçe Seçim Kurulu Başkanı karara şerh düştü.

İtirazı görüşen Mersin İl Seçim Kurulu, Haluk Bozdoğan’ın yasal sürede CHP’den istifa ettiğini belirtti ancak CHP’ye 'aday adaylığından çekiliyorum' dilekçesi vermediği için Memleket Partisi'nden aday olamayacağına hükmetti.

Son itiraz mercii Yüksek Seçim Kurulu'ydu. Haluk Bozdoğan ve Memleket Partisi itirazlarını Yüksek Seçim Kurulu'na taşıdı ancak karar değişmedi. Haluk Bozdoğan’ın adaylığı düşürüldü.

AYM'YE BAŞVURACAK

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, YSK’nin kararını 'demokrasi ayıbı' olarak nitelendirdi ve Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağını söyledi. Bozdoğan, "Hukuki olarak haklarımızı sonuna kadar arayacak ve bu kente hizmet etme azmimizi sürdüreceğiz" dedi.

Etiketler :