Belediye Vekilin Oğlunun Sünneti İçin 20 Gün Boyunca Çalıştı: MHP Tepki Gösterdi Sonra Aday Yaptı

Belediye Vekilin Oğlunun Sünneti İçin 20 Gün Boyunca Çalıştı: MHP Tepki Gösterdi Sonra Aday Yaptı
MHP'nin dikkat çeken adaylarından birisi Kilis Belediye Başkan Adayı olan eski AKP' milletvekili Hasan Kara oldu. Ancak 2008 yılında Kara, oğlu için bir 'stadyum'da sünnet düğünü yaptı, yerel yönetim ve belediye 20 gün boyunca sünnet düğünü için çalıştı. MHP, o dönem Kara'ya devlet imkanlarını kullanarak düğün gerçekleştirdiği için sert tepki göstermişti.

MHP Kilis Belediye Başkan Adayı Hasan Kara, AKP'nin ilk kurulduğu dönem Kilis İl Başkanı olmuş, 2002 ve 2007'de Kilis milletvekili seçilmişti.

Kara, 2014'te yine AKP'den Kilis Belediye Başkanı seçilmiş ve 5 yıl görev yapmıştı. Ancak MHP, 31 Mart yerel seçimler için Hasan Kara'yı Kilis Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi.

adsiz-tasarim.png

Gazeteci Barış Pehlivan, bugünkü yazısında 2008 yılında Hasan Kara'nın oğlu için düzenlediği tartışmalı sünnet düğününü yazdı. Bu tartışmanın sebebi ise Kara'nın sünnet düğünü için stadyum tutması ve bu stadyum için 20 gün boyunca yerel yönetim ve belediyenin el ele çalışması oldu.

O dönem, Kilis’e bağlı Yavuzlu beldesinin belediye başkanı olan MHP’li İsmail Hakkı Cannacar bu sünnet düğününe isyan etti. Hasan Kara’nın devletin tüm imkânlarını oğlunun sünnet töreni için seferber ettiğini belirterek şunları dedi: “Bunları yaparken cebinden de 5 kuruş harcamayacaksın. Devletin imkânlarıyla, devletin işçileriyle, siyasi iktidarın verdiği güçle bunların yapımını sağlayacaksın. Böyle şey olmaz.”

hasan-kara.webp

Pehlivan'ın yazısı şöyle:

"Yıl: 2008.

AKP milletvekili Hasan Kara’nın o sıralarda beş yaşında olan bir oğlu var, adı önemli değil. Sağlıkla büyüsün, sünnet düğünü yapılacaktı kendisine.

Düğün salonu” mu dediniz? Ayıp, koca milletvekilinin oğlunun sünneti için olur mu öyle küçük şey? Bakın, dönemin gazetelerinden adım adım aktarıyorum.

1- Sünnet düğünü için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir stadyum tutuldu.

2- Stadyumun toprak zeminine Kilis Belediyesi ekiplerince mıcır serildi. Yetmedi, eğlence pisti için bir de parke taş döşendi.

3- İçişleri Bakanlığı’na bağlı il özel müdürlüğü de stadın çevre düzenlemesini yaptı.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı TEDAŞ, sahanın ortasına ve çevresine dev aydınlatma direkleri dikti.

5- Devlet yani merkezi yönetim ile belediye yani yerel yönetim el ele vererek 20 gün boyunca AKP’li vekilin oğlunun sünnet düğünü için çalıştı.

6- Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı sünnet düğününün yapıldığı stadyuma, milletvekilinin oğlu tüller ve sarı kırmızı çiçeklerle süslenen ciple, davul zurna eşliğinde geldi.

7- Stadyumdaki düğüne dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Davul zurnalarla ve mehter marşıyla karşılanan Yıldırım, küçük çocuğun kirvesi oldu.

8- Yeter mi, yetmez! Yetmedi, üzerinde AKP logosu bulunan sünnet pastasını Kilis Valisi Nevzat Turhan kesti.

9- Ardından Kilis’te görev yapan imamlardan oluşan grup mevlit okudu. Mevlidin bitiminin ardından “Ağrı Dağı Eteğinde” türküsüyle piste fırlayan, aralarında bürokratların da bulunduğu davetliler, davul zurna eşliğinde halay çekmeye başladı. Oturanlar ise alkışla halay çekenlere tempo tuttu.

10- Gazetecilerin önünü kesen 20 kişilik grup, sünnet düğünü görüntülerinin bulunduğu kasetleri zorla ellerinden aldı.

MHP’Lİ BAŞKANIN ISYANI

Bitmedi ama ben yazmaktan yoruldum. Tüm bunlar PKK’nin Aktütün Karakolu’na yaptığı ve 15 askerimizin şehit olduğu terör saldırısından hemen sonra yaşandı.

Hayat ne garip...

O dönem, Kilis’e bağlı Yavuzlu beldesinin belediye başkanı olan MHP’li İsmail Hakkı Cannacar bu sünnet düğününe isyan etti. Hasan Kara’nın devletin tüm imkânlarını oğlunun sünnet töreni için seferber ettiğini belirtti: “Bunları yaparken cebinden de 5 kuruş harcamayacaksın. Devletin imkânlarıyla, devletin işçileriyle, siyasi iktidarın verdiği güçle bunların yapımını sağlayacaksın. Böyle şey olmaz.”

Ama oldu da bitti maşallah işte, zira burası Türkiye. Hatta öyle oldu ki dün MHP’li belediye başkanının tepki gösterdiği AKP’li o isim, bugün MHP’den belediye başkan adayı gösterildi."

Etiketler :