Bahçeli- Erdoğan Görüşmesinin Perde Arkası

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli bugün görüştü. Sinan Ateş davasına günler kala gözlerin çevrildiği bu gelişme 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası bir açıklama yapılmadı. Cumhur İttifakı'ndaki tartışmaların ardından yapılan 3. görüşme dikkat çekti.

Halk TV ekranlarında yayımlanan 'Gündem Özel' programına konuk olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ; Cumhur İttifakı'nda yaşanan gerilimlere değinerek bugünkü kritik görüşmenin perde arkasını aktardı.

Özdağ açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

GERİLİM TIRMANDI

"Cumhur İttifakı'nda bir gerilim olduğu açık. Bugün gerilim olmadığı mesajı verilmesine rağmen bugüne kadar yaşananlar, karşılıklı hamleler böyle bir gerilimin olduğunu herkese gösterdi. Devlet beyin yüzüklü ve elinde dosya ile olan fotoğrafı, Sinan Ateş cinayeti davasından önce Sincan Adliyesi'nin kuşatılması ve siyasilerin girmesine izin verilmeyeceği iddiaları gerilimi tırmandırdı. Kamuoyuna yansımayan başka hamlelerin de olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak yeni bir uzlaşma zemini hazırlandı. Bu zeminde kimin taviz verdiği şu aşamada bence önemli değil.

MHP UZLAŞMA İÇİN GERİ ADIM ATIYOR

Daha çok Sinan Ateş davası, Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesi ve orada adalet bakanının da olması bir gerginlik yarattı. Bunların olduğunu biliyoruz, ortalıkta görülüyor bütün bunlar. Ben MHP'nin bu uzlaşma için daha geri adım attığını düşünüyorum.

CUMHUR'DA İSTİKRAR KALMADI

Peki Cumhur İttifakı gelecek seçimlere kadar devam eder mi? Bunu söylemek için çok erken. Türkiye gelecek seçimlere ne zaman gidecek? Bütün bunları önümüzdeki dönem daha net göreceğiz. Bir parlamenter sisteme dönüş olursa bütün siyasal aktörler kökten değişecek. Olabilir mi? Olabilir tabii ki bu ihtimali düşük olarak görmüyorum ben. Özetle, bugün için bu gerilim düşürüldüyse de istikrarlı be solit bir ittifak ilişkisi yok artık."