Mehmet Şimşek'ten Dünkü Görüşmeye İlişkin İlk Mesaj

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'nin görüşmesi AKP'de bazı isimleri rahatsız etti. AKP'li Mehmet Metiner görüşme için ilginç bin benzetme yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü. Görüşme AKP'de sinirleri gerdi. Mehmet Metiner ve Faruk Çelik art arda tepki gösterdi.

ŞİMŞEK'TEN İLK AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'li Yalçın Karatepe ile görüşmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Dikkat çeken açıklamada Şimşek, "Görüşmeye ilişkin kamuoyuna yönelik mesajlarının tribün ve taraftar kaygısıyla verilmiş olduğunu izledik. Umarım bu tutum ve yaklaşım diyalog ve normalleşme ruhunu zedelemez." ifadelerini kullandı.

YENİDEN PAYLAŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, görüşmenin ardından suskunluğunu korumuştu. Mehmet Şimşek bugün AKP'li Faruk Çelik'in mesajını X hesabından yeniden paylaştı.

AKP Artvin Milletvekili Faruk Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İktidar muhalefet diyaloğu demokrasilerde önemlidir. Ancak, CHP heyetinin Hazine Maliye Bakanımız ile görüşmelerden sonra yaptıkları açıklamalar etrafındaki tartışmaları hayretle izliyorum" diyerek, şunları söyledi:

"CHP heyetinin açıklamalarından bir talimat listesi ile görüşmeye gittikleri anlaşılıyor. Burada bir rol karmaşası yaşandığı açık. İktidarın görevi politikaları belirlemek ve uygulamak, muhalefetin görevi iktidarın göremediğini düşündüğü şeyleri dillendirmek ve eleştirmektir. Bir talimat listesi dayatmak değil. Bu tutum Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin iyi niyeti ile bağdaşan bir yaklaşım değildir. Bu bir diyalog da değildir. Siyasi istismardır, popülizmdir. Ekonomimizin en son ihtiyaç duyduğu şeylerdir."

mehmet-simsek-faruk-celik.jpg

imsek-karatepe.jpg

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner ise "CHP’nin, AK Parti’mizin kayyımı gibi davranmasına gayrı izin verilmemelidir" ifadelerini kullandı.

mehmet-metiner1.jpeg

Görüşmeye ilişkin açıklamalara bir eleştiri de eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner'den geldi. X hesabında Faruk Çelik'in paylaşımını alıntılayan Metiner, "Katılıyorum. Bu demokratik diyalog değil siyasi körlük ve çapsızlık örneğidir. CHP’nin AK Parti’mizin kayyımı gibi davranmasına gayrı izin verilmemelidir" ifadelerini kullandı.