AKP'de seçim hezimetinin nedeni aranıyor: Emekliler mi yoksa yanlış aday mı?

AKP'de seçim hezimetinin nedeni aranıyor: Emekliler mi yoksa yanlış aday mı?
Yerel seçimlerde hezimete uğrayan, elindeki belediyeleri de kaptıran AKP'de seçim sonuçları tartışılıyor. Komisyonlar kuruldu, aynı sandıktaki büyükşehir-ilçe-belediye meclisi oyları karşılaştırılıyor. Oy kaybının; emeklilerden mi, yanlış adaydan mı, yoksa teşkilat yönetiminden mi kaynaklandığı sorusunun cevabı aranıyor.

Türkiye Gazetesi'nden Emrah Özcan'ın haberine göre geçtiğimiz günlerde seçim sonuçlarını değerlendirmek için 4 ayrı komisyon kurma kararı alan AKP’de sandık analizleri yapılıyor. Oy kaybının; ekonomi, emekliler, yanlış aday tespiti, teşkilat yönetimi gibi hangi sebeplerden olduğu araştırılıyor.

Sandığa gitmeyen seçmenin hangi sebeplerle sandığa gitmediği, oy tercihini değiştiren seçmenlerin hangi sebeple tercih değişikliği yaptığı araştırılıyor. Aynı sandıktaki büyükşehir-ilçe-belediye meclisi oyları karşılaştırılıyor. Seçmen il ya da büyükşehirde AKP’yi ilçe ve belde de başka partiyi tercih etti ise bunun nedenleri üzerinde duruluyor.

TEŞKİLATLARDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Adaydan dolayı ilde farklı, ilçede farklı tercihte bulunulduysa adayın hangi sebeplerden dolayı benimsenmediği saha araştırmalarıyla belirşenmeye çalışılıyor. Raporlara göre hangi bölgede nasıl bir yol izleneceği, teşkilatta değişiklik yapılacak ise nasıl bir değişiklik yapılacağı belirlenecek. Hazırlanacak detaylı raporlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

KOMİSYONLARDA BAKAN, GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE AKADEMİSYEN VAR

Öte yandan, seçim sonuçlarını değerlendirmek için kurulan komisyonlarda bir bakan, bir genel başkan yardımcısı ve bir akademisyen yer alıyor. Strateji heyetiyle irtibatlı olarak çalışacak olan komisyonları düşünce kuruluşu SETA koordine edecek.

Nerede yanlışlar yapıldığı, seçim yenilgisinin sebepleri detaylı bir şekilde masaya yatırılacak.

Etiketler :