Ses telleri kesildiği iddia edilen 68 köpek için iki kişiye 42 bin 891 lira ceza

Ses telleri kesildiği iddia edilen 68 köpek için iki kişiye 42 bin 891 lira ceza

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hayvanların havlayamadığını, seslerinin çıkmadığını, hiçbirinin karne, kayıt gibi belgelerinin bulunmadığını saptadı.

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, uygunsuz koşullarda beslenen 68 köpek ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada C.Ç.'nin köpekleri beslediği binanın bodrumunun havasız, kötü kokulu olduğu, hayvan bakım ve refahına uygun olmadığı, hijyen ve temizliğin bulunmadığının tespit edildiği belirtildi.

Hayvanların küçük kafeslerde uygun olmayan koşullarda istiflendiği, önlerinde su ve mama bulunmadığı, bir yavru köpeğin ise masa üzerinde ölü olduğunun belirlendiği açıklandı.

Ayrıca hayvanların havlayamadığı, seslerinin çıkmadığı, hiçbirinin karne, kayıt gibi belgelerinin bulunmadığının saptandığı bildirildi.

33 adet terrier,13 adet poodle,  14 adet chiahuahua, 8 adet shih tzu olmak üzere toplam 68 köpek Keçiören Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Veteriner Hekimliği'ne getirildi.

Köpeklerin ses problemiyle ilgili Veteriner Fakültesi Kliniğinde muayene ve tedavilerinin devam ederken, konuyla ilgili adli ve idari işlemlerin sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada C.Ç.'ye her bir köpek için 181 TL olmak üzere 12 bin 308 TL ve "Bakanlıktan onay almadan üretim faaliyetinde bulunmaktan" da 13 bin 934 TL idari para cezası, C.Ç.'nin kayınvalidesi F.Ç.'ye de evinde yapılan aramada da 7 yetişkin, 2 yavru toplam 9 köpek ve 6 kediye rastlandığı ve aynı gerekçelerle 2 bin 715 ve 13 bin 934 TL idari para cezası uygulandığı belirtildi. (DHA)

Gündem