Selvi: Ayhan Bilgen HDP'den kopuyor

Selvi: Ayhan Bilgen HDP'den kopuyor

Abdulkadir Selvi, Ayhan Bilgen'in tutuklanmasının ardından yaptığı eleştiriler nedeniyle HDP ile arasın sert tartışmalar yaşandığını ifade etti.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısının bir bölümünde "Ayhan Bilgen HDP'den kopuyor" dedi. Ayhan Bilgen'in tutuklanmasının ardından yaptığı açıklamalar ile HDP'ye yönelttiği eleştirileri hatırlatan Selvi, "Ayhan Bilgen’i önce muhafazakâr bir insan hakları örgütü olan Mazlum-Der Genel Başkanı olarak tanıdık. Bilgen, Mazlum-Der’den sonra siyasete HDP’de devam etti. Tabii Ayhan Bilgen’in bu tercihi eski mahallesinde tepkilere neden oldu. HDP’de ise muhafazakâr kesime açılım olarak görüldü. Ama Ayhan Bilgen’i hep tartışan, sorgulayan biri olarak gördüm. Bilgen, Kobani soruşturması kapsamında tutuklandığında Türkiyelileşme, Kürtler dışındaki farklı kesimlere açılma amacıyla yola çıkan HDP’nin, “tersine Türkiyelileşme” yaşadığını gündeme getirdi. Bu sorgulama Ayhan Bilgen’in HDP’den fikri olarak bir kopuş yaşadığının işaretiydi." diye yazdı.

HDP ile Bilgen arasında sert tartışmalar yaşandığını dile getiren Selvi şöyle yazdı: 

"Ayhan Bilgen’in mesajları HDP tarafından da benzer şekilde değerlendirilmiş olmalı ki, cezaevinde 3 kez ziyaret etmişler. HDP’lilerle Bilgen arasında sert tartışmalar yaşanmış. Ancak Ayhan Bilgen geri adım atmamış. Gelinen noktada ise Ayhan Bilgen, kucağında bir yığın hayal kırıklığı ile HDP’den kopuyor.

Peki HDP’den kopan Altan Tan’la birlikte Ayhan Bilgen yeni bir parti kurma çalışmasına girer mi? O kadarını bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa, o da Ayhan Bilgen’in HDP’den kopup yeni bir hareket başlatacağı yönünde."

Gündem