Hendek patlamasında evi hasar alan aile: Taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz

Hendek patlamasında evi hasar alan aile: Taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz

Hendek'te yaşanan havai fişek patlamasında evi hasar alan Şentürk ailesinin kapısını çalan yok. Sigorta masrafları karşılanmayan ailenin evinde su da yok. Belediye başkanı ise yaşananlara kayıtsız kaldı.

Ali ISIYEL - Halk TV

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020’de Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda patlama meydana geldi. Patlamada 7 kişi öldü, 127 kişi yaralandı. Patlamanın üzerinden 6 ay geçti. Patlamaya ilişkin 5’i tutuklu 7 kişi yargılanıyor. İlk duruşma 6 Ocak’ta görüldü ve 15 Mart’a ertelendi. Sanıklar hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor.

Halk TV olarak, patlamanın gerçekleştiği fabrikaya en yakın evin sahibi Şentürk ailesiyle, patlamadan 2 gün sonra röportaj yapmıştık. Akarca köyünde bulunan Şentürk ailesinin evinin duvarını patlamadan fırlayan büyük bir demir parçası yıkmıştı. Bir başka demir ise evin hemen yanında bulunan fındık bahçesine saplanmıştı.

Altı aydır suları yok

Şentürk ailesi, bu eve patlamadan 10 gün önce İzmit’ten gelerek taşındı. O dönem yaptığımız röportajda Hülya Şentürk, arazinin tarım arazisi olduğu gerekçesiyle evlerine elektrik ve su bağlatamadıklarını söylemişti. Bu durum değişmedi. Şentürk ailesini suyu 6 aydır yok.

“Taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz”

Gazeteciliğin fikri takip ilkesi gereği, Hülya Şentürk’le yeniden iletişime geçtik. Tüm çabalarına rağmen evine su bağlatamadığını söyleyen Şentürk, “Çamaşır bulaşık için, evin yakınındaki bir kuyudan su çekiyoruz. İçme suyunu ise köyden karşılıyoruz. Yağmur yağmazsa sorun yok, yağmur yağarsa su çamur oluyor. Anlayacağınız taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz” sözleriyle durumu açıkladı.

Evinin emlak kaydının mevcut olduğunu söyleyen Şentürk, “Köylünün ve benim kullandığımız yol var. Resmi değil bu yol. Bu yolun resmi olması için belediyenin imar bölümüne ve fen işleri bölümüne başvurularda bulunduk ancak olumsuz dönüş aldık. Tek istediğimiz belediyenin görevini yapması” dedi.

Belediye başkanı umursamadı

Şentürk, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’na 8 Ekim 2020’de belgeleri gönderdiklerini, ancak hâlâ bir geri dönüş yapılmadığını söyledi. Şentürk Babaoğlu’na bir ay sonra tekrar hatırlatmasına ve mesajının Babaoğlu tarafından görülmesine rağmen bir yanıt alamadı.

ekran-resmi-2021-01-26-19-21-33.pngekran-resmi-2021-01-26-19-22-21.png

Sigortadan parasını alamadı

Patlamadan dolayı sigorta şirketinin evindeki hasarı karşılaması gerekiyordu. Evlerine 15 bin lira civarında masraf yaptıklarını söyleyen Hülya Şentürk, “Sigorta eksperi eve hasar tespiti için geldiğini ama beni bulamadığını söylüyor. Böyle bir şey olmadı. Zaten geldiğini ve beni evde bulamadığını da kanıtlayamıyor. Tek çare dava açmak ama bunlar da hep masraf” diye konuştu.