Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 27.03.2021 00:29

'Gireriz, girdiğimiz gibi de çıkarız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi ile ilgili "Cumhurbaşkanlığının attığı adım tamamıyla yasaldır ve bu adımla da yoluna devam edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Kerem Aydınlar Camisinde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi ile ilgili "Cumhurbaşkanlığının attığı adım tamamıyla yasaldır ve bu adımla da yoluna devam edecektir.  Biz kararımızı verdik. Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız" dedi. 

Harp Okulları yönetmeliğindeki değişiklik hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu bir yasal düzenleme değildir, bir yönetmeliktir. Bakanlık veya bakanlıklarımız bu tür yönetmelikleri zaman zaman ülkemizin veya ordumuzun huzuru için yaparlar ve bu da bu vesileyle atılmış bir adımdır, alınmış bir karardır" ifadelerini kullandı. 

Hukukçuların itirazları var 

Erdoğan, İstanbul sözleşmesi için ''Girdiğimiz gibi de çıkarız'' dese de çıkış şekli kamuoyunda tartışılıyor. Türkiye sözleşme kapsamına hükümet adına Başbakan Erdoğan'ın imzası, TBMM'nin de onayıyla dahil olmuştu. Hukukçuların, sözleşmeden çıkma işlemine sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasının yetmeyeceği yönünde itirazları var. 

Rus aşısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs aşısı hakkında ise "Rusya ile olan görüşmelerimiz devam ediyor. Rusya'dan da yine aynı şekilde aşı gelme itibarıyla bu bizi rahatlatacak" ifadesini kullandı. 

Sağlık