Romanların elektrikleri polis eşliğinde kesildi, mahalle ayağa kalktı
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 26.01.2021 10:07

Romanların elektrikleri polis eşliğinde kesildi, mahalle ayağa kalktı

Roman yurttaşların ağırlıklı yaşadığı İzmir'in Tepecik mahallesinde vatandaşların elektriği borç nedeniyle polis eşliğinde kesildi. Mahalleli ayağa kalktı, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu araştırma önergesi verdi.

İzmir’in Konak ilçesine bağlı ve yoğunlukla Roman vatandaşların yaşadığı Tepecik mahallesinde elektrik faturasını ödeyemeyen yurttaşların elektrikleri, geçtiğimiz gün polis eşliğine kesildi. Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki birçok Roman mahallesinde de durum benzer. Koronavirüs salgını nedeniyle pek çoğu işsiz kalan Roman vatandaşlar, yoksulluğun pençesinde. Üstelik kış aylarında bir de elektrikleri kesildi!

İzmir Tepecik’te elektrikleri kesilen Roman yurttaşlar, gaz lambaları ve tüplerle yapılan uygulamayı protesto etti. CHP Milletvekili Özcan Purçu, konuya ilişkin Meclis Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi.

"Büyük bir vicdansızlık"

Salgın sürecinde yaşanan ekonomik zorluklardan en çok etkilenenlerin başında; müzisyenlik, sepetçilik, çiçekçilik gibi günübirlik ve güvencesiz işlerde çalışan Roman yurttaşların geldiğini ifade eden Purçu, “Türkiye’nin birçok yerindeki Roman mahallelerinde vatandaşlar yoksullukla ve hatta açlıkla mücadele etmektedirler. İzmir'in Konak ilçesine bağlı Tepecik Mahallesinde elektrik faturasını ödeyemeyen Roman vatandaşların polis eşliğinde elektriklerinin kesilmesi büyük bir vicdansızlıktır. Ege mahallesi, Hilal mahallesi ve Türkiye'nin genelinde birçok Roman mahallesinde de benzer sıkıntılar yaşandığına şahit olmaktayız” dedi.

Evlerde bebekler ve uzaktan eğitim almaya çalışan öğrenciler var

Soğuk kış aylarında evlerde minik bebekler olduğuna, uzaktan eğitim koşullarında okumaya çalışan öğrenciler olduğuna dikkat çeken Purçu, “Bu insanlara pandemi bir kere vurduysa, vicdansızlık ve adaletsizlik bin kere vudu” ifadelerini kullandı.

Faizler kaldırılsın, borçlar 60 ay vadeyle ödensin

Roman yurttaşların fatura borçlarının faizlerinin kaldırılmasını ve 60 ay vadeyle yapılandırılmasını talep ettiğini aktaran Purçu, “Bu kolaylık sağlandığı taktirde taksitle  borçlarını ödeyebileceklerdir. Hal böyleyken Roman vatandaşlarımızı güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirmek yanlıştır. Birçok yandaş holdingin milyon liralık vergi borçları affedilirken, silinirken gariban halka bunu yapmak adil mi, sosyal devlet ilkesine sığar mı, vicdana sığar mı?” ifadelerini kullandı.

Sosyal devlet çağrısı

Purçu, hükûmeti sosyal devlet ilkelerini yerine getirmeye çağırarak, “Gelirleri olmayan bu vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin acilen giderilmesi gerekmektedir” dedi.

Tüplü protesto

Mahalleli, polis eşliğinde elektriklerinin kesilmesini protesto etmiş ve dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade etmişti. Duvar’dan Hemra Nida’nın haberine göre; mahalle muhtarı Süleyman Çatalbaş, “Herkesin psikolojisi bozuldu, üstüne üstlük polis baskınıyla elektrikler kesildi, kış ortasında soğuğa mahkûm edildik, çoluk çocuğumuzun yüzüne bakamıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Daha önce de soru önergesi verildi

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, konuyu Meclis gündemine getirerek soru önergesi vermişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle önerge sunan Kılıç, AKP iktidarının, holdinglerin milyon liralık vergi borçlarını sildiğini hatırlatmıştı. "Normal zamanlarda bile hayatlarını idame ettirmekte, iş bulmakta zorlanan, bu sektörlerden ekmeğini kazanan Roman vatandaşlarımız, pandemi döneminde ekonomik olarak iyice dibi görmüşlerdir. Yoksullukla hatta açlıkla mücadele eden, en temel gıda maddelerine bile erişemeyen bu mahallelinin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Bu dönemde bırakın fatura ödemeyi, ekmek alacak paraları bile yoktur" diyen Kılıç, "Elektrikler kesildiği için o çocuklar eğitim alamazsa bunun sorumlusu kim olur? Bunu hangi vicdan kabul eder” diye sormuştu.

Gündem