Roman vatandaşlara ırkçı söylemde bulunan Erman Toroğlu hakkında suç duyurusu !

Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu'nun bir televizyon programında "Böyle çingenelik olur mu ya..." sözleri nedeniyle ROMDER üyeleri ile bazı Roman sivil toplum kuruluşları suç duyurusunda bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ocak 2021 15:41
Roman vatandaşlara ırkçı söylemde bulunan Erman Toroğlu hakkında suç duyurusu !

Avrupa Yakası Roman, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ROMDER) üyeleri ile bazı Bazı Roman sivil toplum kuruluşları, futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu'nun bir televizyon programında Roman vatandaşları ilgilendiren sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından Bakırköy Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. 

9 Ocak'ta Türkiye televizyon tarihine geçecek utanç vesikası bir üslup ve tavırla ırkçı bir söylem ve aşağılamaya şahit olunduğunu belirten ve Roman olmaktan gurur duyduklarını ifade eden ROMDER Başkanı Mehmet Selçik açıklamasına şöyle devam etti: 

"Devletimizin yanındayız ve her türlü ırkçı söylemi, bilinçaltının ağız alışkanlığına vuran her türlü aşağılamayı, saygısızlığı esefle kınıyor, ayaklarımızın altına alıyoruz. Erman Toroğlu hakkında ırkçı ve aşağılayıcı söylemleri sebebiyle suç duyurusunda bulunduğumuzu, bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı bilmenizi istiyoruz" dedi.  

Ne olmuştu?

Toroğlu, A Spor'da Gaziantep FK'de teknik direktör Marius Sumudica hakkında "O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya, çingenelik..." ifadesini kullanmıştı. 

"Affedersin, çingenelik bu. Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor" diyen Toroğlu, devamında da "Ne bileyim abi, ne diyeyim, dilenci mi diyeyim ya, dilenci diyeyim" şeklinde konuşmuştu. 

Fotoğraf: AA