Radikal İslamı yaymakla suçlanan Sihamedi'nin Türkiye'ye sığınma talebine yanıt geldi

Radikal İslamı yaymakla suçlanan Sihamedi'nin Türkiye'ye sığınma talebine yanıt geldi

Fransa'nın başkenti Paris'te 'radikal İslam fikirlerini yaymak' suçlaması ile kapatılan BarakaCity'nin başkanı İdriss Sihamedi, kendisi ve ekibi için Türkiye'den sığınma talep etti. Türkiye'den ise yanıt gecikmedi.

Öğretmen Samuel Paty'nin başı kesilerek öldürmesinin ardından Fransa'da yapılan operasyonlar kapsamında "BarakaCity" adlı dernek, 'radikal İslam fikirlerini yaymak' suçlamasıyla kapatıldı.

Söz konusu derneğin başkanı İdriss Sihamedi, derneğin kapatılmasının ardından ölüm tehdidi aldığını gerekçe göstererek kendisi ve ekibi adına Türkiye'den sığınma talep etti.

Twitter'dan talepte bulunduğunu duyuran Sihamedi, “Emmanuel Macron hükümetinin yalanlarının ardından, insani yardım ve insan hakları STK’larının kapatılmasıyla ben, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendim ve ekibim için resmen ‘siyasi sığınma’ talep ediyorum” dedi.

Yanıt geldi

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ise söz konusu tweete cevap verdi. Göç İdaresi'nden verilen cevapta şu ifadeler kullanıldı:

"Merhaba Sihamedi, sizin ve meslektaşlarınızın adınız, soyadınız, kimlik bilgileriniz ve pasaport numaraları dahil iltica başvurusu dilekçelerinizle kurumumuza kişisel olarak başvurmanız durumunda başvurunuz değerlendirilecektir. Bilgilerinizin ardından İstanbul havalimanı ekibimiz durumdan haberdar edilecektir."

Ne olmuştu? 

Lise öğretmeni olan Samuel Paty, derste Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürleri göstermesinin ardından sokak ortasında başı kesilerek öldürülmüştü. Olayın ardından Fransa, Cheikh Yassine kolektifi başkanı radikal İslamcı aktivist Abdelhakim Sefrioui'i sorgulamış onun yanında BarakaCity ve CCIF'i (Fransa'da İslamofobiye Karşı Kolektif) kapatacığını açıklamıştı. BarakaCity’nin kurucusu olan İdriss Sihamedi’nin evine ve söz konusu derneğe baskın düzenlenmiş, gözaltına alınan Sihamedi bir gün sonra serbest bırakılmıştı.