Son bir hafta | Kadınlar öldürüldü, gözaltına alındı, 'tartışmayı' sadece erkekler yaptı

Son bir hafta | Kadınlar öldürüldü, gözaltına alındı, 'tartışmayı' sadece erkekler yaptı
Son bir haftada kadınlar öldürülmeye devam etti. “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ve “Haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” diye sokağa çıkan kadınlar polisten şiddet gördü, 'ana akım' TV'ler ise kadınlar olmadan 'tartıştı'.

Derleyen: İrem YILDIRIM

Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’ni etkin bir şekilde uygula” derken, iktidar İstanbul Sözleşmesi’ni tamamen kaldırmak istiyor. İstanbul Sözleşmesi’nin saldırıya uğradığı ve kaldırılma ‘tartışmalarının’ devam ettiği bu haftada da kadınlar, erkekler tarafından öldürülmeye devam etti. İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için sokağa çıkan kadınlar ise polisin sert ‘müdahalesi’ ile karşı karşıya kaldı ve gözaltına alındılar. Tüm bu yaşananların karşısında ise televizyonlarda kadınsız, kadınların ve İstanbul Sözleşmesi’nin ‘tartışıldığı’ programları gördük. 

2 Ağustos 2020

Fatma Altun, Mehmet Altun isimli erkek tarafından öldürüldü. Katil Mehmet Altun tutuklandı. Fatma Altun 57 yaşındaydı.

Sevgi Yavuz, boşanma aşamasında olduğu Ali Yavuz isimli erkek tarafından öldürüldü. Katil, Sevgi Yavuz’un annesini de darp etti. Fail olay yerinden kaçtı. Bir süre sonra yakalandı, gözaltına alındı. Sevgi Yavuz 28 yaşındaydı.

3 Ağustos 2020

Hatice Şimşek, Gökhan Ç. İsimli erkek tarafından katledildi. Gökhan Ç., Hatice’yi öldürdükten sonra polisi çağırdı ve “düştü” dedi. İfadesinde cinayeti itiraf eden Gökhan Ç.’nin daha önce de şiddet uyguladığı ortaya çıktı. Hatice Şimşek 30 yaşındaydı.

4 Ağustos 2020

Yonca Tatarka, boşandığı gün Sercan Tatarka isimli erkek tarafından öldürüldü. Katil cinayetten sonra kaçtı. Yakalanan Sercan Tatarka gözaltına alındı. Yonca Tatarka 31 yaşındaydı.

Fati Zengin evli olduğu Yakup Zengin isimli erkek tarafından öldürüldü. Fati, olay yerinde hayatını kaybetti. Katil ise gözaltına alındı. Fati Zengin 49 yaşındaydı.

5 Ağustos 2020

Dilek A. evli olduğu Bekir A. isimli erkek tarafından öldürüldü. Bekir A. cinayetten sonra kaçsa da yakalandı ve gözaltına alındı.

Diyarbakır’da iki kadın, evli oldukları erkekler tarafından öldürülmek istendi. 21 yaşındaki D.A., yaşadığı evde ateşli silahla vurulmuş halde bulundu. Evli olduğu erkeğin, D.A.’nın canına kast ettiği, ölümüne intihar süsü vermek için silahı zorla D.A.’nın eline verdiği ve tetiği çekmesi için baskı uyguladığı öğrenildi. Ağır yaralanan kadın hastaneye kaldırıldı. S.P. ise evli olduğu erkeğin bıçaklı saldırısına uğradı. S.P.'nin aşırı kan kaybı nedeniyle hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi. Erkeklerin yakalanıp yakalanmadığı bilinmiyor.

6 Ağustos 2020

Evli olduğu F.K'nin parmağını ısırarak koparan K.K isimli erkek, gözaltına alındı.

Makhfırat Ashurova, Selamettin Ç. isimli erkek tarafından öldürüldü. Selamettin Ç. gözaltına alındı. Makhfırat Ashurova 41 yaşındaydı.

kadin1.jpeg

Kadınlar hep bir birlikte “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi

81 ilde kadınlar sokağa çıkarak İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalışanlara karşı eylem düzenledi. Kadına karşı şiddete, cinayete karşı sokağa çıkan kadınlara polis sert müdahalelerde bulundu. “Koruma, aklama, failleri yargıla” diyen kadınlar gözaltına alındı.

siddet.jpeg

Nedir bu “iyi hâl”?

Şanlıurfa’da Sema Kiraz’ı öldüren İsmail Kiraz’a ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmişti. İstinaf mahkemesi, katilin cezasını “haksız tahrik ve iyi hal” indirimiyle 18 yıl 4 aya düşürdü. 

Evli olduğu kadını darp eden Mensur Işık hakkında fezleke

Evli olduğu kadına şiddet uygulayan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık hakkında 8 yıla kadar hapis cezası istendi. Milletvekili hakkında 'eşi kasten yaralama', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'hakaret' suçlarından dokunulmazlığının kaldırılması amacıyla fezleke düzenlendi. Fezlekenin önümüzdeki günlerde Meclis'e geleceği öğrenildi.

Gülistan Doku hâlâ ‘kayıp’

Tunceli Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Arama çalışmalarına ara veren yetkililer Uzunçayır Baraj Gölü’nün kısmen boşaltılmasının ardından kapsamlı aramaları başlattı. İntihar ‘şüphesi’nin tamamen ortadan kalkmasına rağmen baş şüpheli Zaynal Abakarov hâlâ ifade vermedi.

Meliha Yıldız’ın hikâyesi

Çocukluğunda 8 yıl boyunca babası tarafından cinsel istismara maruz bırakılan Meliha Yıldız +90'dan Burcu Karakaş'a yaşadıklarını anlattı. Yıldız, ”Babamın yaptıklarını anlatabilmem 40 sene sürdü. Güçlü kadınları görmek bana iyi geldi. Başka kadınlara da iyi gelsin istedim” diyerek hikâyesini paylaştı.

Erkekler 'tartıştı'

- Antalya’da sahne aldığı Palm Beach Lara’da Yeşim Salkım’a cinsiyetçi küfür eden magazin ünlüsü Murat Övüç’ün konser anlaşması iptal edildi. Övüç’ün yerine Yeşim Salkım'ın sahneye çıkacağı ve konsere, kadın misafirlerin ücretsiz giriş yapabileceği açıklandı. Övüç bir video çekerek özür diledi ve “Lütfen iş yaptığım insanları arayıp, ‘onunla çalışmayın’ demeyin” dedi.

beIN Sports spikeri Melih Şendil', Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Real Madrid ve Manchester City maçının ardından "Kadınlar futbolda olmamalı. Başkan olsam asla pembe forma yaptırmam" dedi. Şendil, futbolun yanı sıra basketbolun da erkek oyunu olduğunu savunarak, "Futbol o kadar ataerkil bir oyun ki mesela kadınlara voleybol oynamak çok yakışıyor ama benim şahsi düşüncem kadınlar futbolda olmamalı. Basketbol da bence erkek oyunu" ifadesini kullandı. Şendil kullandığı cinsiyetçi ifadeler sebebiyle tepki çekti. 

- İstanbul Sözleşmesi’nin tartışıldığı ‘tartışma’ programlarında ise yine şaşırtıcı olmayan bir şey gerçekleşti. 3 ayrı kanalda, 3 ayrı programda İstanbul Sözleşmesi tartışılırken, stüdyolarda tek bir kadın bile yoktu.

d8876d18-5489-41e0-8ea7-042bc9aa9411-4-5005-c.jpeg