"Vatan, millet, Sakarya" diyor ama... İtalyan pasaportlu Sevda Noyan'ın FETÖ sevdası
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 28.06.2020 17:58

"Vatan, millet, Sakarya" diyor ama... İtalyan pasaportlu Sevda Noyan'ın FETÖ sevdası

Ülke TV'deki programda "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Ayaklarını denk alsınlar, benim listem hazır" diyen İtalyan vatandaşı Sevda Noyan'ın FETÖ geçmişi...

Haber: Ali Isıyel

Sevda Noyan, 3 Mayıs 2020'de katıldığı Ülke TV'deki programda "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır" demiş ve kamuoyundan büyük tepki çekmişti.

İki gündür bu sözler üzerinden tartışmalar devam ediyor. Ancak tüm bu tartışmalardan geriye gidildiğinde, hem Türk hem İtalyan vatandaşı olan Sevda Noyan'ın geçmişinde Gülen Cemaati ile içli dışlı olduğunu, Fethullah Gülen'e 2014 yılında övgüler dizdiğini ve eşi Engin Noyan için 17-25 Aralık sonrası İtalyan vatandaşlığı talebinde bulunduğu görüldü.

italianoo.jpg

İtalyan pasaportu ve vatandaşlık başvurusu

Noyan'ın, 2017 yılında attığı ve 6 günlüğüne Brüksel'e gittiğini belirttiği bir tweette ise kendisinin İtalyan pasaportuna sahip olduğu görülüyor.

noyantw.jpg

2015 yılında, Noyan İtalyan Konsolosluğunda çalışan bir yetkiliye "Eşim Engin Noyan da vatandaşlık için başvurdu, sizinle haberleşmek istiyor. DM lütfen" ifadelerini kullandığı bir tweet atıyor. Bu paylaşımda da cemaat ile olan ilişkileri sonrası 17-25 Aralık sürecinin ardından Engin Noyan'ın da İtalyan vatandaşlığı için girişimlerde bulunduğu anlaşılıyor.

screenshot-8-004.png

Gezi Direnişi esnasında, kendisinin İtalyan vatandaşı olduğunu söyleyen bir tweeti de mevcut.

17-25 Aralık sonrasında bile Fethullah Gülen'e övgü

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, köşe yazısında Engin Noyan'ın Fethullah Gülen'e övgüler düzdüğünü iddia ediyor. Sevda Noyan'ın da Gülen'e övgülerde bulunduğu, 17-25 Aralık sonrası bir tweet bulunuyor. Noyan, 8 Ekim 2014 tarihli bu tweette "Bu arada Fethullah Gülen Hocaefendi bizim sadece geçmişimiz değil, aynı zamanda hem bugünümüz hem yarınımız.. Hatta niyetimiz ahiret birlikteliği." ifadelerini kullanıyor.

noyantweet.jpg

İzmir sosyetesinden İslamcı camiaya

Geçmişteki cemaat bağlantısı bununla da son bulmuyor. Hürriyet gazetesinde 9 Aralık 2000 yılına ait bir haberde o dönem Eser Noyan, Engin Noyan, Massimo Reggio ve Sevda Reggio (şimdiki Sevda Noyan) arasındaki 'çalkantılı' aşk hayatı anlatılıyor. Habere göre, 1996 yılında Gülen Cemaatine ait Samanyolu TV'de dini program yapan ve Ramazan nedeniyle Kanal 7'yle 'İftara Doğru' isimli bir program yapmak için anlaşan ve eski eşi Eser Noyan'ın "Köktendinci tuzağın içine düştü" dediği Engin Noyan, evi terk edip Sevda Reggio ile birlikte yaşamaya başlıyor. İzmirli Levanten Massimo Reggio ile evliyken dekolte kıyafetlerle İzmir sosyetesinin davetlerinde boy gösteren Sevda Reggio, daha sonra tesettüre giriyor. İzmir'in yerel Ege TV kanalında makyöz olarak işe başlayan Sevda Reggio, burada Genel Müdür asistanlığına kadar yükseliyor. Eser Noyan, kocasının bir televizyon kanalında çalışan bir makyözle ilişkisi olduğunu söylediğinde Engin Noyan bu iddiaları o dönem reddetse de daha sonra Eser Noyan'dan ayrılarak Sevda Reggio ile evleniyor.

Engin Noyan'ın cemaate giden yolu

1996 yılında Fethullah Gülen'in de katılımıyla düzenlenen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın ödül töreninde sunuculuk yapan Engin Noyan, burada kazandığı şöhretini Samanyolu TV'de yıllarca program yaparak devam ettiriyor.

Bu törende ise Hüseyin Gülerce, Recep Tayyip Erdoğan, Abdurrahman Dilipak, Melih Gökçek, Muhsin Yazıcıoğlu, Abdullah Gül, Cemil Çiçek gibi isimler de yer alıyor. Dikkat çeken bir unsur ise dönemin İBB Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasına "Pek muhterem hocam," sözleriyle başlaması oluyor. Bu tören, Fethullah Gülen'in kendi web sitesinde ayrıntılarıyla anlatılıyor.

gulensite.jpg

Sevda Noyan'dan 10 Kasım'da Atatürk'e hakaret

Noyan'ın 2013 yılında Atatürk'e hakaret ettiği sözler ortaya çıktı. 2014 yılında Fethullah Gülen için "Niyetimiz ahiret birlikteliği" diyen Sevda Noyan, 10 Kasım 2013 tarihinde sosyal medya hesabından Atatürk'ü hedef alan bir paylaşımda bulunuyor. Noyan'ın paylaşımı:

"Bugün putları kırma günü. Kendimize gelme günü. Bir ölümlü kuldan gel bizi kurtar diyenlere, ibretle bakma günü. Bugün, hep o gün..."

whatsapp-image-2020-05-10-at-02-14-57-001.jpeg

Ne olmuştu?

Ülke TV'de yayımlanan Esra Elönü'nün sunduğu Arafta Sorular isimli programa katılan yazar Sevda Noyan'ın sarf ettiği cümleler, kamuoyu tarafından yoğun tepkiyle karşılanmıştı. Birçok sanatçı, siyasetçi, aydın, gazeteci tarafından da tepki gösterilen cümlelere ilişkin RTÜK üyesi İlhan Taşçı da konuyu pazartesi günü üst kurul gündemine taşıyacağını belirtmişti.

Noyan, daha sonra gazeteci Cüneyt Özdemir'in kişisel YouTube hesabındaki programına katılarak tartışma yaratan konuya ilişkin konuştu. Konuşmasında önce özür dileyen Noyan, daha sonra 3 Mayıs 2020'de Ülke TV'de sarf ettiği sözlerin arkasında durduğunu gösteren ifadeler kullandı. Noyan, "Şu anda böyle bir şeye (darbe girişimine) hazırlıklıyız. İlla ki silahtan bahsetmiyoruz, ruhen hazırlıklıyız. Silah da gerekir, silah da olur gerekirse." ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Özdemir, "Teşekkür ederim yayına katıldığınız için, sanırım sizinle bu konuda anlaşamayacağız" diyerek yayını sonlandırdı.

İlgili Haberler
Özel Haber