Patlamanın ardından: Sirensiz ambulanslar, yaşamak isteyen köylüler-ÖZEL

Patlamanın ardından: Sirensiz ambulanslar, yaşamak isteyen köylüler-ÖZEL
Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasındaki patlamada felaketin boyutları ortaya çıkıyor. Fabrikaya en yakın köy olan Akarca’da evlerin büyük çoğunluğu hasar gördü.

Haber: Ali Isıyel - Fırat Yeşilçınar

75 hane bulunan köyde, 50 hanenin çatı ve pencerelerinde hasarlar oluştu. Bazı evlerin duvarına ve bahçesine ise fabrikadan kopan demirler saplandı. Bu patlama sırasında köyün imamının da evi hasar gördü.

Akarca köyünün muhtarı Hamdi Turna ile yıkımın boyutlarını görmek için köyde incelemelerde bulunduk.

Akarca köyü, fabrikaya giden yolun kenarında olduğu için ambulans ve itfaiyenin de kullandığı güzergahta yer alıyor. Fabrikaya yakın köyde bulunan imamın yaşadığı evin camları patlamış ve çatının kiremitleri zarar görmüştü. İmam, olayın ardından memleketi Ordu’ya geri döndü. Köy, imamsız kaldı.

imamin-evi.jpg

Köylüler: Eylem yaparız

Köylüler, fabrikanın daha önce de patladığını ve son patlamanın ardından köyden kimsenin oraya çalışmaya gitmediğini ifade etti. Fabrikaya tepkili olan köylüler, buranın kapatılmasını ve bir daha açılmamasını istiyor. Köy kahvesinde görüştüğümüz bir kişi, “Bir kere daha açmaya kalkarlarsa bu kez yolu keserek eylem yapmayı planlıyoruz. Açılmaması için de gerekirse imza toplarız” diye konuştu. Seslerini duyurmak isteyen köylüler, "Bizim onlara gücümüz yetmez, siz yazın belki bir şey olur" dedi.

Köylüler, patlama esnasında Yalova depreminden bile daha şiddetli bir sarsıntı yaşandığını dile getirdi. Patlama sonrası havadan çekilen görüntüler ise köylülerin söylediklerini gözler önüne serdi.

fabrika-yer-yarildi.jpg

Cenaze araçları ve ambulansların geçişi devam ediyor

Köye giderken gözümüze çarpan bir başka detay ise yoldan çok sayıda cenaze aracı ile sessiz ve yavaş bir şekilde ambulansların geçişi oldu.

ekran-resmi-2020-07-05-02-38-32.png

Milletvekilleri alanda değildi

Akarca’daki incelemelerimiz sonrasında, Hendek ilçe merkezinde de görüşmeler yapmak istedik. Ancak olayın ikinci gününde, hâlâ çok sayıda yaralı, kayıp ve kimliği belirlenemeyen işçiler varken milletvekilleri bölgede değildi.

İlgili Haberler
Etiketler :