Meclis'te 4 partiden ortak 'Azerbaycan' bildirisi
Ekleme: | Güncelleme: 28.09.2020 17:35

Meclis'te 4 partiden ortak 'Azerbaycan' bildirisi

TBMM'de CHP, İYİ Parti, AKP ve MHP Azerbaycan'a destek bildiren ortak bir bildiri yayınladı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalara yönelik Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bulunan 4 parti ortak bildiri yayımladı. CHP, İYİ Parti, AKP ve MHP’nin ortak imzasıyla yayımlanan bildiride, “Türkiye Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir” denildi.

Meclis'ten yayımlanan ortak şöyle:

Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Ermenistan silahlı kuvvetlerinin bu defa 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ cephe hattında ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlar kullanmak suretiyle Azerbaycan mevzilerini ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz.

Bu son saldırı, Ermenistan’ın, bölgede barış ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu Tovuz’daki saldırılarından sonra bir kez daha göstermiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanarak halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan ordusu tarafından kendi öz topraklarında başlatılan karşı harekatı desteliyor, bunun 30 yıla yakın süredir Ermenistan’ın işgali altındaki Azerbaycan topraklarında yeniden Azerbaycan egemenliğinin, barış ve huzurun hakim kılınmasına giden yolu açmasını diliyoruz.  

Kardeş Azerbaycan’ın haklı davasında yanında olduğumuzu, Yukarı Karabağ ihtilafının BM Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü içinde barışçıl çözümüne desteğimizi yineliyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında yer almaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle, Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz.

9c0b408d-e290-4018-a51e-0dfffc594959.jpeg

Gündem