Kemal Kılıçdaroğlu-Özgür Özel Görüşmesi

CHP’nin bir önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yeni Genel Başkanı Özgür Özel baş başa bir akşam yemeği yediler.

İki saati aşan yemekten sonra Kılıçdaroğlu ve Özel’in fotoğrafları da kamuoyuna yansıdı.

Görüşmenin içeriği bir tarafa, iki genel başkanın birlikte fotoğraf vermeleri de mesaj niteliği taşıyordu.

Kurultayda genel başkan değişikliğinden sonra, özellikle iktidarın, CHP’de çok başlılık olduğuna ilişkin söylemlerinin yoğunlaştığı bir dönemde Kılıçdaroğlu-Özel fotoğrafı bir birlik, beraberlik mesajıydı.

Ayrıca kısa süre önce Baykal ve Kılıçdaroğlu’nu olumlu ifadelerle anan ancak Özel’i küçümseyen ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da bir yanıt niteliği taşıyordu.

Tabii birlik, beraberlik mesajı kamuoyuna olduğu kadar parti içine de yönelik bir mesajdı.

Aynı mesaj Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği Abidin Paşa Köşkü’nün müzeye dönüştürülmesi töreninde de verildi.

Törene Genel Başkan Özgür Özel’in yanı sıra eski genel başkanlar Kemal Kılıçdaroğlu, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

Bu da CHP açısından birlik, beraberlik mesajı taşıyordu.

Kılıçdaroğlu-Özel yemeğinin içeriğine gelince.

Görüşme talebinin Özel’den geldiğini belirtelim.

Kılıçdaroğlu kurultay sonrasında parti ve belediye aktivitelerine katılmamaya özen gösteriyor. Keza aday belirleme konusunda da bir telkinde bulunmaktan kaçınıyor. Bir önceki genel başkan olarak partinin yeni yönetimine gölge düşürecek söylem ve davranışlardan uzak duruyor.

Bu tutumunu kurultay sonrasında yeni bürosunda kendisini ziyaret eden Özel’le görüşmesinde de sürdürdü. Adaylık konusunu hiç açmadı. Kılıçdaroğlu ancak Özel kendisine bir konu veya isim sorarsa görüşünü bildiriyor.

Kılıçdaroğlu ve Özel’in akşam yemeğine Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, belediyenin Ahlatlıbel tesislerinde ev sahipliği yaptı.

Kılıçdaroğlu ve Özel’in yerel seçim öncesi CHP açısından birlikte bir değerlendirme yaptıkları söylenebilir.

Konunun açılması üzerine Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin birlik, bütünlük içinde yerel seçimlere gitmesinin önemi üzerinde durduğu gelen haberler arasında.

İktidarın beklediği gibi bir iç çekişme yaşanmamasının önemi üzerinde durduğu, bu süreçte özellikle adayların belirlenmesi sürecine kurultayın gölgesinin düşmemesi gerektiği de Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmeleri arasında önemli yer tutuyor.

Özel’in bu konuda Kılıçdaoğlu ile aynı düşüncede olduğunu da belirtmek gerekir.

CHP’nin güçlü olduğu il ve ilçelerde adayların açıklanmamış olması sık sık parti içinde de kamuoyunda da konu ediliyor.

CHP’nin güçlü olduğu İzmir ve Ankara’nın Çankaya ilçesi merak edilen seçim bölgelerinin başında geliyor.

Abidin Paşa Köşkü’nün müzeye dönüştürülmesi törenine Özel’le birlikte Kılıçdaroğlu, Çetin, Karayalçın ve Yavaş’ın katılması ev sahibi Alper Taşdelen için olumlu bir mesaj olarak yorumlanıyor.

Özel’in konuşmasında Taşdelen’in çalışmalarını övmesi aynı şekilde Yavaş’ın sosyal medyada aynı mesajları vermesi Taşdelen lehine yorumlanıyor.

Kurultaydan sonra hiçbir etkinliğe katılmayan Kılıçdaroğlu’nun Taşdelen’in ev sahipliğindeki törene katılmasına da yine aynı yönde anlam yükleniyor.

Taşdelen’in yanı sıra Çankaya adayları arasında Bekir Ödemiş ve Necati Yılmaz da güçlü isimler olarak değerlendiriliyor. Ürgüp’te iki dönem başarılı belediye başkanlığı yürüten ve uzun süredir Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Mansur Yavaş’ın Daire Başkanı olarak görev yapan Ödemiş de iddialı.

Eski Ankara İl Başkanı ve Ankara Milletvekili olan Necati Yılmaz da aynı iddiayı taşıyor. Yılmaz da Ankara milletvekilliğine ön seçimle aday olmuştu.

Adaylık açıklaması sonraya bırakılan İzmir’de ise mevcut Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sosyal demokrat yaklaşıma uygun hizmetlerini anlattığı etkinlikler ve İzmirlilerden aldığı destek CHP Genel Merkezi’ni etkilemiş görünüyor.

CHP’nin artık daha fazla zaman yitirmeden adaylarını belirlemesinde fayda var.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Fikret Bila Arşivi