Taylor Swift'in Konseri 3 Büyüklüğünde Depreme Yol Açtı

Taylor Swift'in Konseri 3 Büyüklüğünde Depreme Yol Açtı
Dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift'in İrlanda'daki konserleri beklenmedik bir etkiye yol açtı. Taylor Swift'in Edinburgh'daki konserine 200 binden fazla kişi katılırken aynı anda zıplamaları ve ses sistemi o kadar güçlüydü ki yer bilimleri sismik aktivite algıladı.

Özellikle cuma günü düzenlenen konserde: Yer sarsıldı ve sismograflar adeta bir deprem kaydetmiş gibi sallandı. Bu olay, Taylor Swift'in konserlerinin yarattığı enerjinin ve hayranlarının coşkusunun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

taylor-swift.webp

2.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREME EŞ DEĞER

Swift'in sismik dalgalar yaratması ilk kez değil. Geçen yıl ABD'nin Seattle kentinde verdiği konserde de hayranlarının coşkusu 2.3 büyüklüğünde bir depreme eş değer sismik aktiviteye yol açmıştı.

Taylor Swift şu anda Britanya turu kapsamında Londra'da konserler veriyor. 8 konserlik bu seri, müzik tarihinin en kârlı turu olma potansiyeline sahip. Turne gelirinin 2 milyar doları aşması bekleniyor.

Peki, Taylor Swift'in konserleri neden sismik aktiviteye yol açıyor? Bunun birkaç sebebi olabilir:

1-4.jpg

Çok sayıda insanın aynı anda zıplaması ve dans etmesi: Yer sarsıntısına neden olabilecek kadar büyük bir enerji yaratabilir.

Stadyumun yapısı: Bazı stadyumlar, zeminin doğal titreşimini artırabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Ses sisteminin gücü: Yüksek sesli hoparlörler de zemini titreşime sokabilir.