Macron'dan Erdoğan'a mektup!

Macron'dan Erdoğan'a mektup!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdiğini açıkladı. Çavuşoğlu, mektubun içeriğinde Macron’un ilişkileri geliştirme amacını ilettiğini kaydetti.

Peygamber karikatürleri

Sabah Gazetesi’nden Okan Müderrisoğlu’nun haberine göre; Türkiye ile Fransa ilişkilerini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Peygamber efendimize ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar, devlet binalarında afişlerin asılması ve bunların ifade özgürlüğü gibi nitelendirilmesinden sonra gerildi” ifadelerini kullandı. Fransa Milli Eğitim Bakanı ile ilgili bir karikatür olunca yasaklandığını söyleyen Çavuşoğlu, “En son Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ile yaptığımız görüşmede 'Bir yol haritası üzerinde çalışalım' diye mutabık kaldık. Sonra Cumhurbaşkanımız, Sn. Macron'a bir 'geçmiş olsun' mektubu gönderdi ve yeni yılını tebrik etti. Ve arkasından Fransızlar '4 alanda istişarelere başlayalım' diye bize geri döndüler, biz de 'Tamam' dedik” diye konuştu.

"Mektup olumlu"

Macron’un mektubunu olumlu bulduklarını kaydeden Çavuşoğlu, “lişkileri geliştirme isteği, Türkiye'ye atfettikleri önemin yanı sıra Avrupa için Cumhurbaşkanımızla görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel, pozitif, hatta hitabı Türkçe bir mektup aldık. Cumhurbaşkanımız da 'Memnuniyetle görüşürüz' dedi” ifadelerini kullandı.

Yol haritası

Fransa ile yol haritasını dört madde hâlinde açıklayan Çavuşoğlu, adımları şöyle sıraladı:

  • İkili düzeyde istişareler
  • Terörle mücadele
  • Suriye ve Libya dahil bölgesel konular
  • Eğitim işbirliği

Türkiye'den Fransa'ya imam gönderilmesi

Fransa’nın Türkiye’den imam gönderilmesini kısıtlayacak bir yasa hazırlaması hakkında sorulan soruya ise Çavuşoğlu, “İmam eğitme konusunda onlara teklifimiz vardı. Strazburg'da bir ilahiyat fakültesinin açılması, Fransa'da ve bazı Avrupa ülkelerinde görev yapacak imamların burada yetiştirilmesi yönünde. Biz gerçek İslam'ı öğretiyoruz. Bizimle işbirliği yapmak herkesin faydasınadır." diye cevap verdi.