Süre uzatıldı, Mayıs sonuna kadar devam edecek

Süre uzatıldı, Mayıs sonuna kadar devam edecek
"Tutankhamun, Çocuk Kral'ın Hazineleri Sergisi"ni yaklaşık 25 bin kişi ziyaret etti. Yoğun ilgi gören serginin süresi, mayıs sonuna kadar uzatıldı.

Organizasyondan yapılan açıklamaya göre, hazinenin Mısır'daki Krallar Vadisi'nde keşfedilişinin 100. yıl dönümüne özel olarak UNIQ Expo İstanbul'da açılan serginin süresi, mayıs sonuna kadar uzatıldı.

Antik Mısır sergisi aynı zamanda sosyal medyada başlatılan kampanya ile 100 kişiye ücretsiz ziyaret imkanı da sunacak.

'ALTIN KRAL' OLARAK ANILIYOR

Mezarında bulunan tüm eşyaları som altından yapıldığı için "Altın Kral" olarak da anılan Tutankhamun için düzenlenen sergide, hazineden özel seçilen 409 eserin birebir replikaları bulunuyor.

cocukra2.jpgSergide, değerli taşlarla süslenmiş dünyaca ünlü altın ölüm maskesi, üzerinde Mısır tanrıçaları İsis, Nephthys, Neith ve Selket tasvirlerinin bulunduğu tabut, tabutun içindeki mumya, altınla yaldızlanmış ahşaptan yapılmış yatak, savaş arabası, Tutankhamun'un eşi Kraliçe Ankhesenamun ile aşkını tasvir eden altın tahtı, çocuk kralı su aygırı avlarken tasvir eden heykeller, çeşitli mobilyalar, at arabası, ok ve yay gibi silahlar, Anadolu'ya düşen bir meteordaki demirden yapıldığı için "uzaydan gelen hançer" olarak adlandırılan silah gibi ilginç eserler yer alıyor.

Kaynak:AA

Etiketler :