Prenses Diana röportajı The Crown’da gösterilecek

Prenses Diana röportajı The Crown’da gösterilecek
Netflix, İngiliz Kraliyet ailesini anlatan ‘The Crown’ dizisinin beşinci sezonunda, Prenses Diana'nın olay yaratan Martin Bashir röportajına yer verecek.

Kraliçe Elizabeth'in tahta çıkışının öncesinden başlayıp günümüze kadar gelen olayları İngiliz Kraliyet ailesinin gözünden anlatan ‘The Crown' dizisinin beşinci sezonu, tartışmalı bir bölümü de ekrana getirecek.

Dizinin yeni sezonunda, Prenses Diana’nın 1995’te BBC Panorama programı için Martin Bashir’le yaptığı röportaj da yer alacak. Daily Mail’e konuşan ismini vermeyen bir kaynak, “The Crown’un yaratıcıları röportajı beşinci sezon için kritik bir an olarak görüyor. O yüzden buna büyük bir yatırım yapıyorlar” dedi.

BBC özür dilemişti

Sözcü'nün aktardığına göre, Netflix’in bu adımına başta Prens William ve Prens Harry’nin ne tepki vereceği merak konusu. Prens William, belgeselin bir daha asla yayınlanmaması gerektiğini savunurken, Netflix’le ABD’ye yerleştikten sonra milyonlarca dolarlık anlaşma yapan Prens Harry de ağabeyine destek çıkmıştı.

Sahte belge ve iddialarla Prenses Diana’yı ikna ederek röportaj yapan Martin Bashir, BBC’nin yıllar sonra yaptığı soruşturmanın ardından editoryal kuralları ihlal etmekten suçlu bulundu. BBC röportaj nedeniyle Kraliyet ailesinden özür dilemişti.

‘Annemin canını aldı’

BBC'nin suçu kabul edip özür dilemesinin ardından Prens William ve Prens Harry kardeşlerden de peş peşe açıklamalar geldi. Prens William, “Bu röportaj anne ve babamın arasındaki ilişkiyi kötüleştiren ana etkenlerden biriydi. Sayısız kişiye zarar verdi. BBC'nin hatası annemi korku, paranoya ve yalnızlığa itti. BBC o dönem dile getirilen şikayetleri doğru bir şekilde soruştursaydı, annem bunun bir oyun olduğunu anlardı” dedi.

Prens Harry ise, “Bu istismar kültürü ve etik olmayan yöntemler onun canını aldı. Beni en çok endişelendiren şey, bu durum bugün halen devam ediyor. Annem bu yüzden hayatını kaybetti ancak değişen hiçbir şey olmadı” ifadelerini kullandı.