'Ölmeden yaz' diyorlardı, yazdı: Game of Thrones'un yeni kitabı yolda

'Ölmeden yaz' diyorlardı, yazdı: Game of Thrones'un yeni kitabı yolda
Amerikalı ünlü yazar George R.R. Martin, kişisel blogunda Westeros evreninde geçen yeni bir kitabın yolda olduğunu duyurdu. The Rise of the Dragon (Ejderhanın Yükselişi) isimli kitap, ekimde piyasaya sürülecek.

Televizyon tarihinin fenomen dizilerinden Game of Thrones, ünlü yazar George R.R. Martin'in aynı isimli kitabından uyarlanmış ve dünya çapında büyük ses getirmişti.

HBO'da yayınlanan ve kısa sürede dünya çapında beğeni toplayana dizinin aynı evrende geçecek başka projelerine de onay verilmişti. Game of Thrones dünyasına farklı bir bakış açısı sunmayı hedefleyen illüstrasyonlarla dolu The Rise of the Dragon (Ejderhanın Yükselişi) adlı kitap, Targaryen Hanedanı'nın iktidara gelişinden, Yedi Krallık'ın fethine ve yıkıma kadar geçen sürenin "görsel tarihi" olarak tanıtıldı.

Evrenin 'ansiklopedisi'

Martin blogundaki açıklamada sözkonusu kitabın yakında çıkması beklenen House of the Dragon adlı spinoff'u izleyecekler için öğretici olabileceğini söyledi. Zira kitap görsellerin yanı sıra evrenle alakalı ansiklopedik bilgiler içeriyor.

73 yaşındaki yazar, spinoff'un uyarlandığı Ateş ve Kan (Fire & Blood) romanıyla yeni kitabın farkını da açıkladı. Martin, The Rise of Dragon'ı "gösterişli bir referans kitabı" diye niteledi.

Hayranları yıllardır bekledikleri kitap için yazarı "Ölmeden şu kitabı yaz" gibi eleştirilerde bulunuyorlardı.

Fotoğraf: HBO