Bayülgen Richard sahnesini sürpriz bir isimle paylaşıyor

Bayülgen Richard sahnesini sürpriz bir isimle paylaşıyor
Baba-kızın aynı sahneyi paylaştığı oyunun, 18-19 Aralık gösterilerinin biletleri satışa çıktı. ‘Richard’ sezon boyunca Maximum Uniq Hall’da seyirciyle buluşmaya devam edecek. Bilet fiyatları 150 TL ile 600 TL arasında değişiyor.

Okan Bayülgen’in, Shakespeare’in ünlü trajedisi III. Richard’dan ilham alarak yazdığı, yönettiği ve oynadığı "Richard", önceki akşam Maximum Uniq Hall’da tiyatroseverlerle buluştu. Hürriyet'in bildirdiğine göre oyuncuya, sahnede kızı İstanbul Bayülgen, Şenay Gürler, Özgün Çoban ve Su Sonia Herring gibi isimler eşlik etti. İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği gecenin sonunda Bayülgen ve oyuncu kadrosu, ayakta alkışlandı.

okan.jpg
İstanbul Bayülgen, Okan Bayülgen'in hemen solunda yer alıyor.

Yabancı olmayı ele alıyor

Oyunun konusu şöyle: Yıl 2012. Kral III. Richard'ın kemikleri Leicester'da bir otoparkta bulunur. Kemiklerin adli tıp uzmanlarınca araştırılıp kanıtlanması uzun bir zaman alacaktır. Londra’da çoğunlukla sıra dışı sanat oyunları üreten küçük bir tiyatro ise aynı dönemde istek üzerine III. Richard oynayacaktır. Bu arada tiyatroya sığınan ve polis tarafından aranan kimliksiz kriminal bir adam vardır.
Tiyatroya sığınan “Richard” önce oyundaki Richard rolünü, daha sonra da oyunun sahneye konuluşunu üstlenir. “Bozuk yapısı” gereği var olan düzene devletin ya da tiyatronun yapısına karşıdır. Bir yandan hoşgörülü ve demokrat sanatçıların desteğini alırken, diğer yandan tiyatrodaki yapıyı bozmakta, sanatın kurumsal etik ya da hiyerarşik her şeyine karşı gelerek, ortaya alışılagelmemiş bir Richard prodüksiyonu çıkarmaktadır. Drag Queen showlarından, moda defilelerinden ilham almakta, oyuncu olmayan insanları oyuna yerleştirmekte tiyatronun çatısından, insanların özel hayatlarına kadar maddi manevi her şeyi yıkmaktadır. Tiyatro bir facia ile sarsılır. Bu sırada Krallık, III. Richard’ın cenaze törenine hazırlanmaktadır.
Okan Bayülgen, bu yeni yüzyılın ilk çeyreğinden bakıyor Shakespeare’in Richard’ına. Modern filozofların yaklaşımlarıyla ele alarak Richard’ın gerçekliğini, Shakespeare’in Richard’ı hikâyeleştirmesini tartışmaya açıyor. Yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi tartışırken hayali bir tiyatro kumpanyası Shakespeare’in III. Richard’ını tekrar oynuyor.

Kaynak:halktv.com.tr