Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri programı yayınlandı

Bu yıl 58. Ulusal, 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri 16-22 Ağustos tarihlerinde Hacıbektaş Belediyesi ve Anma Kurulu ile Alevi-Bektaşi Kurumlarının katılımı ve desteği ile icra edilecek

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Ağustos 2021 18:10
Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri programı yayınlandı

Nevşehir Hacıbektaş Belediyesi'nin her yıl düzenlediği 58.Ulusal, 32.Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri programı yayınlandı

Nevşehir / Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş ALTIOK imzasıyla Anma Kurulu adına yapılan açıklama şu şekilde:
Sevgili canlar, bu yıl 58. Ulusal, 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’ni 16-22 Ağustos günlerinde, her yıl olduğu gibi Hacıbektaş Belediyesi ve Anma Kurulu ile Alevi-Bektaşi Kurumlarının katılımı ve desteği ile icra edeceğiz.
Bilindiği gibi bu yıl etkinlik tarihlerimizin bir bölümünün Muharrem ayına denk gelmesi sebebiyle etkinlik içeriklerimizi buna göre programlamak durumunda kaldık. Bu bağlamda 16, 17, 18, 19, 20 Ağustos tarihlerinde sergi-panel-tiyatro-açılış- doğa yürüyüşü v.b. etkinlikler, 21 Ağustos Cumartesi günü resmi protokol programı, yine 21 Ağustos Cumartesi ve ve 22 Ağustos Pazar günü ise Konser, Cem ve Aşure erkanlarımız ile diğer etkinliklerimiz, halk sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde, gerekli tüm tedbirler alınarak icra edilecektir.

”IRKÇILIĞA HAYIR – NO TO RACISM”

2021 Yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Hacı Bektaş Veli yılı ilan edildi. Bu kapsamda bu yılki etkinlik temamızı ”IRKÇILIĞA HAYIR – NO TO RACISM” olarak belirleyip; evrensel anlamda tüm dünyaya mesaj vermek adına, Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin 700 yıl önceki ”Hiçbir Milleti ve İnsanı Ayıplamayınız” ”72 Millete Bir Nazarla Bakınız” ”Dili, Dini, Rengi Ne Olursa Olsun İyiler İyidir”
sözleriyle dünya üzerindeki ırkçılığa ve ayrımcılığa dikkat çekip, Hacı Bektaş Veli’nin sevgi, barış ve hoşgörüsünü tüm insanlığa anlatmaya çalışacağız.
Şimdiden katılım sağlayacak tüm Canlara teşekkürü borç bilir, katılan misafirlerimizin, esnaflarımızın ve halkımızın, görevlilerin uyarılarına, maske-mesafe-hijyen kurallarına, özen göstermelerini rica eder, saygılarımızı sunarız…

Arif Yoldaş ALTIOK
Anma Kurulu Adına
Nevşehir/Hacıbektaş Belediye Başkanı

Nevşehir/Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş ALTIOK etkinliğe dair halktv.com.tr'ye açıklamalarda buldu:
"Etkinliğimiz muharrem ayına denk geldiği için ayın 20'sine kadar tiyatro, sergi gibi etkinlikler 20'sinden sonrada yaklaşık 30 sanatçı ile konserler düzenleyeceğiz. Aynı zamanda protokol etkinliğimiz olacak ve 21 Ağustosta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu etkinliğimize katılacak. Senfoni Orkestrası Hacı Bektaş'a yönelik hazırladıkları repertuarla bizlerle birlikte olacaklar. Bu etkinlikler 58 yıldır yapılıyor, muharrem oruçları bittikten sonra pirlerimizi hep birlikte tekrar anacağız. Büyük bir katılım bekliyoruz. 100 bin kişi bekliyoruz. Bütün Alevi kurum ve kuruluşlarıyla birlikte hareket ediyoruz. Etkinlikler kapsamında 4 tane açılışımız olacak. 1 tane temel atma törenimiz olacak, Cem Meydanı açılışımız olacak, Saat Kulesi açılışımız olacak ve Yer Değirmeni açılışımız olacak."

program-1.jpgprogram1.jpgprogram2.jpg17.jpeg18.jpegprogram5.jpg20-4.jpeg21.jpeg22-2.jpegprogram9.jpg