Amed Tiyatro Festivali başladı

Amed Tiyatro Festivali başladı
Amed Tiyatro Festivali’nin 8’incisi “Hema Hema Jin Elizabeth” oyunuyla başladı. Festival, 30 Ekim’e kadar devam edecek. 13 oyun Diyarbakır’da ilk defa sahnelenecek.

Amed Şehir Tiyatrosu’nun 8’incisini düzenlediği Amed Tiyatro Festivali başladı. Şair Arjin Arî’nin “Va Cûdî va ye ev ax” dizesini slogan olarak kullanan festivalde sahnelenen ilk oyun, “Hema Hema Jin Elizabeth” oldu.

Gazete Duvar'dan Fırat Topal'ın haberine göre, oyun öncesi, açılış konuşmasını Amed Şehir Tiyatrosu Oyuncusu Berfin Emektar yaptı. Emektar, sanatın toplumda yaşanan her sorunun karşısında bir mücadele alanı ve aracı olduğunu ifade ederek Cudi’de yaşanan doğa talanına dikkat çekti:

Hikayemizi nesilden nesile fısıldamak ve bazen de haykırmak için sahnedeyiz. Talan edilen doğanın melodisini yeniden duyana dek, yakılan ormanlardaki her bir ağacın toprağa saklı kökleri yeniden filizlenene dek, Cudi Dağı yeşillenen yapraklarıyla zaferini haykırana dek sahnedeyiz. Dünyanın her bir köşesinde ve özellikle son zamanlarda İran’da kadınların özgürlük çığlığı eril zihniyeti yerle bir edene dek sahnedeyiz. Cudi için sahnedeyiz. Jina Amini için sahnedeyiz. Madenciler için sahnedeyiz. Kimyasal silahlarla savaş suçu işleyenlere karşı sahnedeyiz. Cezaevlerinde yaşanan tecrite ve zülme karşı sahnedeyiz. Kültür ve sanatımız için sahnedeyiz. Dilimiz için sahnedeyiz. Sahnedeyiz ve buradayız. Dilimiz burada, sanatımız burada, halkımız burada, ağaçlarımız burada, köklerimiz burada.

Açıklamanın ardından festival İtalyan Yazar Dario Fo’nun yazdığı, Dilawer Zeraq'ın Kürtçe'ye çevirdiği ve Berfin Emektar’ın yönettiği “Hema Hema Jin Elîzabeth” oyunu ile başladı.

18 oyunun 13’ü kürtçe

Amed Tiyatro Festivali’nde 18 oyun sahnelenecek. 11 gün sürecek olan festivale İran, Kerkük, Rojava’dan ve bölge kentlerinden Kürt tiyatrocular katılırken Moda Sahnesi, BGST Tiyatro ve Mekan Sahne de Türkçe oyunlarıyla festivalde yer alacak.

Festivale dair konuştuğumuz Amed Şehir Tiyatrosu Oyuncusu Yavuz Akkuzu bölge kentleri, İran, Kerkük ve Duhok’tan Kürt tiyatrocuların sahne alacağını söyledi:

Bu yıl daha çok Kürt gruplarına ağırlık vermek istedik. 18 gösteri var, bunların yüzde 70’i Kürt grupların oyunlarından oluşuyor. Van, İstanbul, Batman ve Diyarbakır’dan ayrıca Urmiye’den gelen bir grup olacaktı. Maalesef oradaki olaylardan kaynaklı gruptan tutuklananlar ve yakın arkadaşlarından birini kaybetmelerinden dolayı katılamayacaklar. Onların oyunlarını video olarak sunacağız. Kerkük ve Duhok’tan da iki Kürt grup geliyor. Onun dışında Türkçe oyunlarımız var. İstanbul’dan Moda Sahnesi, BGST Tiyatro ve Ankara’dan Mekan Sahne katılacak. Ayrıca Diyarbakır’dan iki yerel grup Türkçe oyunlarıyla dahil olacaklar.

'Halkımızı festivale bekliyoruz'

11 gün sürecek olan festivalde oyunlar dışında seminerler ve atölyelerin de yer aldığına dikkat çeken Akkuzu, şöyle devam etti:

"Tahran’dan Ghotbedin Sadegi ve Süreyya Karacabey’in tiyatro üzerine seminerleri olacak. Berfin Zenderlioğlu’nun yönetmenlik atölyesi olacak. Festivalimizin sloganı ‘Va Cûdî û ye ev ax’ ile son zamanlarda Cudi’de yapılan ağaç katliamına dikkat çekmek istedik. Bu ağaç kıyımına karşı sözümüzü söylemek istedik. Derdimiz sadece tiyatro değil, ekoloji de bizim derdimiz, İran’daki kadın meselesi de bizim derdimiz.

Bu festivalde 13 oyun ilk defa Diyarbakır’da sahnelenecek. Halkımızı tiyatroya, festivale davet ediyoruz.