Albayrak istifasının perde arkası 'Af Talebi'nde

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının perde arkasını yazan gazeteci Can Coşkun, kitapta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilik planlarına ilişkin senaryolara da yer verdiğini söyledi.

'Af Talebi' kitabının yazarı ve Halk TV programcısı Can Coşkun, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasını ele aldığı kitabında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilik planıyla ilgili çarpıcı gerçeklere de yer verdiğini söyledi. 

Erdoğan'ın seçimi kaybettiği senaryoda politikada etkili ve güç merkezi olarak kalmak istediğine ilişkin Ahlat Projesi'ne değinen Coşkun, "Bu proje geleceğe dönük bir proje. Erdoğan'ın Ahlat Projesi ile ilgili bazı planları olduğu ve bunun da emeklilik dönemine denk geldiğini vurgulayalım" dedi. 

"Berat Albayrak'ın istifası istifa gününden 5 gün önceki toplantıda gizli" diyen Can Coşkun, Berat Albayrak'a, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Naci Ağbal'a yakın kaynakların 'Af Talebi' kitabında konuştuğunu söyledi. Coşkun, "Bu kitapta insanlar Halk TV'nin Berat Albayrak'ın istifasını nasıl teyit ettiğini bulacaklar. Bu kitap hep güncel kalacak çünkü Berat Albayrak'ın hangi görevi istediği bu kitapta var. Berat Albayrak yetki istiyor fakat hesap verme konusunda daha şeffaf daha yumuşak bir görev rica ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcılığı istediği görevlerden biri" şeklinde konuştu. 

Kitapta dönüş senaryoları da yer alıyor

128 milyar doların siyasi arka planını da irdeleyen Can Coşkun, Berat Albayrak kadrolarının, Naci Ağbal henüz Merkez Bankası'na atanmamışken her kabine toplantısı öncesi ve sonrası Albayrak'ı kötülediğini düşündükleri bilgisini de aktardı. Coşkun şunları ekledi:

Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın birleştirilmesinin de mucidi. İleride bu bakanlıkların ayrılması karşımıza çıkarsa Albayrak'ın bu fikrinden geri adım atılıyor demektir. Bu kitapta Albayrak'ın neden istifa ettiği, dönüş senaryoları yer alıyor.