Koronavirüs aşısı vurulan en yaşlı insan oldu: Şarap içerim, bira içerim

Koronavirüs aşısı vurulan en yaşlı insan oldu: Şarap içerim, bira içerim

ABD’nin Güney Karolina eyaletinde yaşayan 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, koronavirüs aşısı olan en yaşlı kişi oldu.

ABD'li 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınından kurtulmasının ardından, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde koronavirüs aşısının ikinci dozunu alarak aşı olan en yaşlı kişi oldu.

"Şarap içerim, bira içerim"

CNN’e konuşan Aulenbacher, kendini iyi hissettiğini ve hayatının normal gittiğini söyledi. 111 yaşındaki kadın hayatın sırrını da bulduğunu söyleyerek, "Her şey normal. Şarap içerim, bira içerim. Sevdiğim şeyi yerim, hayatımın sırrı da budur." açıklamasında bulundu.

ABD'de Aralık ayında başlayan aşılama çalışmalarına şimdiye kadar 56 milyondan fazla insanın katıldığı belirtilirken, bu sayı İngiltere'de 16 milyon Türkiye'de ise 6 milyona ulaştı. Aralık ayında başlayan aşı uygulamalarının dörtte üçü, küresel GSHY'nin yüzde 60'ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede yapıldı.

Birçok ülke aşılama çalışmalarına 65 yaş üstü grubuna da ekledi. Aşılama çalışmalarının başladığı Aralık ayından beri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 165 ülkenin aşılama çalışmalarına başladığını duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşı çalışmalarının onaylandığı ocak ayında yaptığı bir açıklamayla, etkili bir aşılama ve salgınla mücdele için nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanması gerektiğini belirtmiş ve yoksul ülkeler için 367 milyon aşı tedarikinde bulunulacağını belirtmişti.