Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma ile ilgili yeni karar

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma ile ilgili yeni karar

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatıldığını Cumhurbaşkanı Resmi Gazete’de yayınlandı. 17 Kasım’dan itibaren işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatılacak.

Yeni tip koronavirüs salgınında kısa çalışma ödeneğinin verilmesine ve İş Kanunu uyarınca çalışanın iş akdinin feshinin kısıtlanmasına yönelik düzenlemenin süresi 2 ay daha uzatıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre kısa çalışma ödeneğinin süre uzatımına ilişkin karar, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 23. Maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde koronavirüsten kaynaklı durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020’ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 2 ay daha uzatıldı.

Fesih kısıtlaması

İş Kanunu’nun geçici 10.maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında belirtilen süreler de 17 Kasım 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldı. Kararın uygulanmaya başlanması ile birlikte, iş veya hizmet sözleşmelerinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması, faaliyetinin ve işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemeyecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Selçuk’un açıklaması şu şekilde:

“Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2 ay daha uzatıldı.”