Kendini atayan rektöre ret kararı

Kendini atayan rektöre ret kararı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi’nin kendisini Prof. Sami Şekeroğlu Sinema- Televizyon Merkezi Müdürlüğü’ne atamasına Bölge İdare Mahkemesi hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne 2019 yılında rektör olarak atanan Prof. Dr. Handan İnci Elçi 4 Ekim 2019’da bir yazıyla Prof. Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi Müdürlüğü’ne kendisini atadı. Atama usulsüz olduğu gerekçesi ile yargıya taşınmış ve İstanbul 2. İdare Mahkemesi, İnci’nin aleyhine karar vererek söz konusu müdürlüğe Sinema- TV Bölümü öğretim elemanlarından birisini ataması gerektiğini tebliğ edilmişti. Mahkemenin bu kararına da uymayan İnci'nin senato kararı ile merkez yönetmeliğinde değişiklik yaparak müdürlüğe bölüm dışından bir öğretim görevlisini atadığı iddia edildi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, İnci, İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği karara itiraz ederek istinaf mahkemesine taşıdı. İnci’nin itirazını değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi, istinaf dilekçesinde ileri sürülen iddiaların bir önceki mahkemenin verdiği “işlemin iptali” kararını kaldıracak nitelikte bulmadığını belirterek İnci’nin istinaf başvurusunu oybirliği ile reddetti.