Hrant'ın katili neden tahliye edilmiyor?

Hrant'ın katili neden tahliye edilmiyor?

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katleden Ogün Samast’ın eşi Selma Şahin, Samast’ın şartlı tahliye tarihinin geldiğini söyledi. Şahin, tahliye tarihinin geçmesine rağmen Samast'ın tahliyesinin engellendiğini söyledi.

halktv.com.tr Haber Merkezi

Twitter üzerinden paylaşım yapan Şahin, “Ogün Samast şartlı tahliyesi gelmesine rağmen adaletsiz hukuksuz kararlarla tahliyesine engel olunmaktadır” ifadelerini kullandı.

"3 ay sonra tahliye olması gerekiyor"

Gazeteci Çağdaş Ulus ise bu tweeti alıntılayarak, “Son yaptığım habere göre Ogün Samast’ın 3 ay sonra tahliye olması gerekiyor ama eşi şartlı tahliyesinin geldiğini yazmış” dedi.

Bu tweetin altına yorum yapan Selma Şahin, “Ben eşiyim, tahliye olması gerekiyordu engellendi. Müddetnamesi bende” mesajını paylaştı.

Şahin, eşinin tahliye tarihinin gelmesine karşılık henüz tahliye edilmediğini ve engellendiğini öne sürdü. Samast'ın eşi, sosyal medyadan adalet çağrısında bulundu.

ekran-resmi-2020-08-25-15-54-40.png

Ne olmuştu?

Ogün Samast, 19 Ocak 2007'de Şişli'de Hrant Dink’i öldürmüştü. Ogün Samast, cinayeti işlediği zaman 17 yaşındaydı ve Cinayeti işlediğinde yaşı 18’den küçük olması nedeniyle de “tasarlayarak adam öldürmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından Samast toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Konuyu KRT’de kaleme alan Çağdaş Ulus, infaz yasasına göre Samast’ın bu cezanın 15 yıl 2 ayını yatacağını yazmıştı. Haberde, 13 yıl 5 aydır cezaevinde olan Samast’ın 1 yıl 9 ay hapis cezası kaldığı belirtilmişti.

Ulus, 13 Mayıs’ta kaleme aldığı haberinde son bir yılını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçirecek olan Samast’ın 9 ay sonra tahliye olacağını ifade etmişti.