Korkulan oldu! Alevler santrale girdi

Çökertme yangınında, itfaiyenin yoğun çabalarıyla termik santrale girmeden durdurulan yangın yeniden büyüdü. Yangının kuvveti rüzgarın da etkisiyle artarak termik santrale ulaştı. Santral personelinin yanı sıra, Ören'in de içinde olduğu 10 yerleşim yerinde tahliye kararı çıkarıldı. Termik Santralde patlamalar meydana geliyor...

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ağustos 2021 07:26

HAZAR DOST | MUĞLA 

Muğla'da yangın bölgelerindeki gelişmeleri haber vermeye devam ediyoruz. 

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Çökertme Mahallesi'ndeki orman yangını, sabah saatlerinde başlayan sert rüzgarla güçlenerek büyüdü. Çökertme yangını, kritik nokta olan Kemerköy Termik Santrali’ne yaklaşık 1 kilometre kala söndürüldü.

Alevler yeniden yükseldi 

Yanan alanlara soğutma çalışmaları devam ederken alevler tekrar yükselmeye başladı. Yangın Kemerköy Termik Santrali’ni ablukaya aldı. Birçok alanda alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Çökertme'de yangına müdahale eden özel, yerel itfaiyeler ve Orman Genel Müdürlüğü çalışanları, yaklaşık dört gündür aralıksız şekilde çalışıyor. 

Santrala gelmeden durdurulmuştu!

Santral çalışanlarının yaptığı açıklamaya göre: Çökertme’deki yangın, itfaiyenin yoğun çabalarıyla beraber termik santrale girmeden durdurulmuş, Yangının santralin arka taraflarına doğru devam ediyordu.

9c1f9362-926d-45b5-9963-69ad9742eb05.jpg

Rüzgar yön değiştirdi! Santral yeniden tehdit altında

Saat 20:00 sularında yön değiştiren rüzgarla birlikte yangın yeniden termik santrale doğru döndü. 

Alevler santrale girdi

Daha da kuvvetlenen rüzgarın etkisiyle yangın hızla ilerleyerek termik santrale girdi. İtfaiye ekipleri santralden çıkıyor. Jandarma vatandaşları uyarıyor.

 

Personel tahliye edildi

Termik santraldeki herkes tahliye edildi ve tüm elektrik kesildi.
Yangın etkisini arttırarak Ören’e doğru ilerliyor. Polis ekipler, Milas yolunun kapandığını söyledi. Santral çalışanları ise İçerde patlama olmadığını belirtti.

e790t0jwuaaoz75.jpg

 

40 bin ton kömür olduğu iddiası

Termik santralin içinde 40 bin ton kömür olduğu iddiası tedirginlik yarattı. Uzmanların bu kömürün bir anda yanması halinde çevre ve insan sağlığı açısından çok ciddi olumsuz sonuçlarının olacağını söylüyor. 

Ören'de boşaltılıyor

Muğla Valiliği kararıyla Ören de boşaltılıyor. AFAD kampında kalan insanlar araçlarla iskeleye getirildi. Jandarma insanların evlerini tahliye etmesi konusunda uyarıyor.

9 yerleşim yeri daha boşaltılıyor

Ören Karakol Komutanı'ndan alınan bilgiye göre tahliye kararı çıkan yerleşim yerleri 10'a yükseldi.

Tahliye kararı çıkan yerleşim yerleri;

*Ören
*Alatepe
*Kultak
*Pinar
*Çamlıca
*Bayır
*Fesleğen
*Demirciler
*Bağdamları 
*Karacaağaç

Termik santralde patlama

Milas/Ören'deki alevlerin sıçradığı Termik Santrali'nde patlamalar başladığı belirtiliyor.


Yangına müdahale eden TOMA yandı

Termik santral çevresindeki yangına müdahale ederken yanan TOMA alev aldı. Kullanılamayacak hale gelen TOMA’yı soğutma çalışmaları devam ediyor.

toma.jpg

whatsapp-image-2021-08-04-at-16-12-48.jpegwhatsapp-image-2021-08-04-at-16-12-48-3.jpeg