‘Kömür Kralının’ Hazin Durumu : Azledilen Avukatı, Şirketin İflasını İstedi

‘Kömür Kralının’ Hazin Durumu : Azledilen Avukatı, Şirketin İflasını İstedi
Bir dönem, Türkiye’nin ‘Kömür kralı’ olarak bilinen Kutmangil Ailesine ait şirketin iflası istendi. 70 yıl önce İstanbul Ticaret Odası’na kaydı yapılan Kutman Ticaret’e yönelik iflas davasını ise, şirketin azledilen avukatı talep etti. Mahkeme, ön inceleme duruşması için gün verdi. İflası istenen şirketten ise herhangi bir açıklama yapılmayacağı bildirildi.

İş dünyası ve cemiyet hayatının yakından tanıdığı Kutmangil Ailesi’ne ait Kutman Ticaret Limited Şirketi, eski avukatı ile karşı karşıya geldi. Av. Recep Gazi Civelek, haksız yere azledildiği gerekçesi ile şirkete karşı dava açtı. Vekâlet ücreti alacağı olduğunu iddia eden Av. Civelek, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

İstinaf, kararı kaldırdı

Yapılan yargılama sonrası mahkeme davanın reddine karar verildi. Civelek’in avukatı kararı İstinaf Mahkemesi’nde taşıdı. İstanbul Bölge Adliyesi 46. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını kaldırdı. Kararda, Av. Civelek’e ödemesinin yapılması gerektiğine hükmedildi.

Önce icra takibi sonra iflas talebi

2 Şubat 2023 günü çıkan İstinaf Mahkemesi kararı icraya konuldu. Şirkete 2 milyon 750 bin liralık icra ödeme emri gönderildi. Takip kesinleşti; ancak ödeme yapılmadı. Bunun üzerine Civelek’in avukatı bu kez doğrudan iflas talepli, İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, ön inceleme duruşmasını önümüzdeki 7 Aralık günü yapma kararı aldı. Konuya ilişkin görüşünü almak üzere aradığımız Kutman Ticaret’in avukatı ise “Herhangi bir açıklamamız olmayacak” dedi.

Etibank müteahhidiydi

Şimdilerde iflas davası ile gündeme gelen Kutman Ticaret, uzun yıllar Türkiye madencilik sektörünün en büyük oyuncularından biri konumundaydı. Kutmangil Şirketler Grubu’nun kurucusu Ragıp Kutmangil, 1949’da Etibank müteahhitliği yaparak işe başladı. Kutmangil, bakanlar kurulu kararı ile imtiyazlı maden ruhsatı sahibi oldu.

whatsapp-image-2023-05-30-at-22-24-30.jpeg
İflası istenen Kutman Ticaret, maden sektörünün en büyüklerinden biriydi.

1950’lerde kömür çıkarmaya başladı

Kutmangil, 1950’li yılların ortasında İstanbul’da Ağaçlı Köyünde kömür üretimine başladı. 1970’li yıllara gelindiğinde ise grubun başına, ikinci kuşaktan Halis Kutmangil geçti. 1988’e gelindiğinde ise, grubun başına bu kez M. Bekir Kutmangil geçti. Bekir Kutmangil döneminde aile; madencilik ve Türkiye’nin ilk özel ormancılık şirketini kurmanın yanı sıra basın sektöründe de faaliyet gösterdi.

whatsapp-image-2023-05-30-at-22-24-19.jpeg
Kutmangil Ailesi, 1950'li yılların ortasında kömür üretimine başladı.

Bekir Kutmangil cinayete kurban gitti

‘Kömür kralı’ olarak da bilinen Bekir Kutmangil’in (39) 23 Mayıs 1995’te cinayete kurban gitmesi, aile için de sancılı bir sürecin başlamasına neden oldu. Bekir Kutmanil’in vefatı sonrası grubun başına, kardeşi Fazlı Kutmangil geçti. Kutmangil’ler bir süre önce de aile üyeleri arasındaki ‘miras’ kavgası ile gündeme gelmişti.

whatsapp-image-2023-05-30-at-22-24-49.jpeg
Grubun başında bulunan Bekir Kutmangil cinayete kurban gitmişti.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :