Karın faturası İstanbulluya ağır... 24 saatlik esaretin bedeli yüzde 20 zam

Kar yağışı nedeniyle TEM 24 saat kapalı kaldı, Uludağ'da yollar hala açılamadı. Trakya'dan ise İstanbul'a giriş yapılamıyor. İstanbul'un 24 saatlik esareti fiyatlara şimdiden yansıdı. Hallerde hem ürün az hem çeşit yok hem de fiyatlar yüzde 20 oranında daha pahallı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ocak 2022 18:06
Karın faturası İstanbulluya ağır... 24 saatlik esaretin bedeli yüzde 20 zam

İstanbul'da 2 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı kapandı. İstanbul'a Anadolu'dan ve Trakya'dan araç girişleri durduruldu. Peki bu durum İstanbul'un hallerine nasıl yansıdı? Hallerdeki durumu halktv.com.tr'ye anlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerından İstanbul Yönetim Yenileme A.Ş.'nin (İŞYÖN) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Günaydın "Biz haller arasında ve şehir içinde ulaşımı sağlıyoruz. 24 saattir geceli gündüzlü çalışıyoruz. Fakat sebze İstanbul'a dışarıdan geliyor. İstanbul'a giriş yollarının açılması gerekiyor. Kar esaretinin devam etmesi durumunda son çare olarak Atatürk Havalimanı'nın kullanılabileceğini" açıkladı.

gokhan.jpgGökhan Günaydın

24 saatlik kar esaretinin gıda fiyatlarına yansıdığını belirten Günaydın "İstanbul'da toplam 5 hal var. Ataşehir Hali ve Bayrampaşa Hali İstanbul'un en büyük iki halidir. Biz hallerin bağlantı yolları ile beraber iç trafiği sürekli açık tuttuk. Fakat İstanbul'a dışarıdan bir ürün gelmediği sürece buraları açık tutmanın bir anlamı yok. İstanbul'a Türkiye'nin her tarafından ürün geliyor. Trakya'dan Bursa, Ankara ve Karadeniz tarafından ürün girişleri oluyor. Ama şu an şehre tüm araç girişleri durduruldu" dedi.

"Gıda ürünlerinin tedariğinde bir aksama olması durumunda bu aksamalar fiyatlara yansıyor. İstanbul'a gıda girişinde yaklaşık 24 saatlik bir kesinti oldu. Bu süre uzamaz ise kısa zamanda normale döneriz. İstanbul'da haller ellerinde olanı veriyor. Dün itibarı ile hale mal girişi olmadı. Bu nedenle mal miktarı ve çeşidi az, fiyat düzeyi de yüksek" diyen Gökhan Günaydın "Fiyatlardaki artış ürününe göre değişiyor. Ancak yüzde 15 ve ya 20 civarında bir artış söz konusu. Gürpınar Su Hali Avrupa'ının en büyük su ürünleri halidir. Şu an Gürpınar'a hem deniz hem de kara yolu ile ulaşım sağlanıyor. Balık bol. Balık konusunda vatandaşa sebzeye oranla daha az bir olumsuzluk yansıyacaktır" dedi.

'Gıda konusunda kar uzarsa bir B planı yok'

İstanbul'a Trakya ve Anadolu'dan gıda getirilememesi durumunda tek çarenin Atatürk Havalimanı olacağını açıklayan Günaydın sözlerine şöyle devam etti:

Bu kent nüfusu nedeniyle kendi üretimine yetmiyor ve dışarıdan gıda ürünü gelmesi gerekiyor. Gıda zincirindeki 3 günü aşan aksamalar İstanbul'da çok hızla hissedilir. 24 saatlik aksamayı absorbe edebiliriz. Şu an İstanbul genelindeki ana yolların tamamı açık. Fakat meteorolojinin dediği gibi uzun süre kenti esir alırsa şehrin bir B planı yok. Gıda ürünü gelmek zorunda. Eğer şehre karayolu ile ürün gelmezse geriye tek seçenek havayolu kalıyor. Allah'tan Atatürk Havalimanı açık. Ama ona gerek kalmayacağını umuyoruz"