İBB'den Tayfun Kahraman'a destek: En kısa zamanda işinin başına dönecek

İstanbul'un 350 milyon metrekarelik son tarım arazilerini korumak için her şeyi yapacaklarını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, Gezi Davası'ndan 18 yıl hapis cezası alan İBB Şehircilik Proje Koordinatörü Tayfun Kahraman içinde "en kısa zamanda işinin başına dönecektir başlattığı projeler kendisi varmış gibi devam ediyor" dedi

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Nisan 2022 15:55
İBB'den Tayfun Kahraman'a destek: En kısa zamanda işinin başına dönecek

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü personeliyle iftar programında bir araya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ve ülkemizin ulaştırma altyapıları konusundaki artan ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan vizyon bir projedir" dedi. İstanbul Boğazı'nın gemi trafiğini kaldıramadığını belirten Karaismailoğlu Kanal İstanbul'un gerekli olduğunu geçiş yapmak isteyen yük gemilerinin günlerce beklediğini açıkladı.

Bakan'ın açıklamalarını halktv.com.tr'ye değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, "Kanal İstanbul dedikleri proje bir gayrimenkul projesi yani yeni bir rant kapısıdır. Bu nedenle sürekli bu projeyi gündemde tutmaya çalışıyorlar" dedi.

gurkan-akgun.jpgİBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün

Karaismailoğlu'nun "İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapmaya çalışan yük gemilerinin günlerce beklediği" açıklamasının doğruları yansıtmadığını ifade eden Gürkan, "İstanbul Boğazı'nın bu kanaldan daha güvenli olduğunu biz söylemiyoruz Boğaz'dan yıllardır geçiş yapan gemi kaptanları söylüyor. Yük gemilerinin geçiş için günlerce beklemesi söz konusu değil. Ulaştırma Bakanlığı’nın Deniz Ticareti İstatistikleri’ne göre 2010-2019 yılları arasında Boğaz geçişi için bekleme süresi yaklaşık 14 saattir. 2010-2016 yılları arasında hatta süreler azalma eğilimi göstermiştir. Bu bekleme sürelerinin bir kısmı da gemilerin kendi bakım onarımı, yakıt vb. ikmaller için kullanılıyor. Kanal’da bekleme süresi olmayacak mı? Bugün Süveyş kanalında bekleme sürelerinin 2-4 günlere çıkabildiği görülüyor" dedi.

kanal-istanbul.jpg

Bu projenin İstanbul için yok oluş sürecini başlatacağını belirten Akgün sözlerinde şöyle devam etti:

Dünya şu anda iklim krizi, su sorunu ve ekolojik bir krizle uğraşırken İstanbul'u kuzeye doğru büyütmek son doğal ekolojik alanları da yok etmektir. İstanbul'un Kuzey Ormanlarını kaybetmek yerüstü ve yeraltı su kaynaklarını da kaybetmek demektir. Bir ekosistem yok olduğunda, yaşam da yok olur. İstanbul'a suyu Melen'den getiriyoruz, kestiğimizin yerine şu kadar ağaç dikiyoruz, Sazlıdere barajı yok olacak ama yeni barajlar yapacağız diyerek, hep ikame edilecek inşaat alanları yaratılıyor.

'İstanbul'un geleceği böyle kurtarılamaz'

İstanbul'un geleceği böyle kurtarılamaz. Şu anda bile kentte bir ciddi bir ulaşım sorunu ile karşı karşıyayken bir de kentin mevcut nüfusunun üzerine yeni milyonlar koyarsanız bu şehri ne doyurabilirsiniz ne sağlıklı hava solumasını sağlayabilirsiniz ne de bir yerden bir yere ulaşımını sağlayabilirsiniz.

'350 milyon metrekare tarım arazisini koruyacağız'

İstanbul'da her alan bir gayrimenkul geliştirme alanı olarak görülüyor. Bu ısrar karşısında biz de tüm elimizdeki bilimsel verilerle itirazlarımızı sürdüreceğiz. Yargıya başvurduğumuz gibi durumu da tüm vatandaşlarımıza anlatmaya devam edeceğiz. Kanal İstanbul çevresinde 3 ilçenin büyüklüğüne denk gelen yaklaşık 20 bin futbol sahası büyüklüğünde 136 milyon metrekare tarım arazisi var. Biz bu tarım arazilerini koruyacağız.

tayfun-kahraman.jpg

'Tayfun Kahraman yeniden işlerinin başına dönecektir'

Gezi Parkı davasında 18 yıl hapis cezası verilen İBB Şehircilik Proje Koordinatörü Tayfun Kahraman ile ilgili açıklama yapan Akgün, "İBB’de gerek Daire Başkanlığı gerekse Koordinatörlük görevlerini üstlenmiş, arkadaşımız Tayfun Kahraman'ın başlattığı projeler de kendisinin yokluğunda devam edecek. Belediye tarafından yürütülen kamusal faaliyetlerin durması söz konusu olamaz. Tayfun’un da projeleri, o varmış gibi devam edecek" dedi.

Pek çok projenin başlamasında imzası olan Kahraman'ın işlerinin bittiğine de imza atacağına inandığını belirten Akgün, "Çalışma arkadaşlığının ötesinde 20 yıllık dostum olan Tayfun Kahraman bizim için çok değerli bir insandır. Kendisi aynı zamanda yaptığı çalışmalar ile bilinen ve takdir edilen iyi bir de akademisyen. İş bir yana Tayfun Kahraman ve diğer arkadaşların biran önce özgür yaşamlarına ve ailelerine kavuşmasını diliyorum. Arkadaşımızı kalan işlerini tamamlaması için bekliyoruz. İnanıyorum ki, başlattığı projeleri bitirmek de kendisine nasip olacaktır. Bu arada projeleri bize emanet. Emanete sahip çıkacağız. Bugün, zor zamanlar olsa da, ailesinin başı her zaman dik ve onunla gurur duyuyorlar. Biz de her zaman en üst seviyede dayanışma içerisinde olacağız " dedi.