Gezi Davası'nda şerh düşen hakim kendi isteğiyle Tokat'a gitmiş

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Adli ve İdari Yargı 2022 Yılı Ana Kararnamesi ile 5 bin 426 hakim ve savcının, 33 ilin başsavcısının, 351 yerel mahkeme üyesinin yerleri değişti. Gezi davasında muhalefet şerhi veren tek hakim olan Kürşad Bektaş'ın İstanbul'dan Tokat'a sürüldüğü iddiasının gerçeği yansıtmadığı, kendi isteğiyle kente gittiği öğrenildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Haziran 2022 16:50
Gezi Davası'nda şerh düşen hakim kendi isteğiyle Tokat'a gitmiş

Hakim ve Savcılar Kurulu'nun HSK), 5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesi tarafından hazırlanan 2022 adli ve idari yarı ana kararnamesi ile 5075 adli yargı, 351 ise idari yargıdan olmak üzere toplam 5426 hakim savcının görev yeri değiştirildi.

Gezi davasının hakimi Tokat'a gitti

Gezi Davası'nda verilen kararlara şerh düşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üye hakimi Kürşad Bektaş, İstanbul'dan Tokat'a sürüldüğü ve Turhal Hakimliği'nde görevlendirildiği iddia edildi.

Bektaş'ın yakın çevresi halktv.com.tr'ye konuştu. Bir sürülme durumunun söz konusu olmadığını, Bektaş'ın bu yıl tayinci olduğunu ve kendi isteğiyle Tokat'a gönderildiğini açıkladı.

Kürşat'ın 4 yıldır birinci bölgede görevli olduğu, kararname ilkeleri çerçevesinde ve talebi doğrultusunda atamasının yapıldığı öğrenildi.

Gezi'de ne demişti?

Bektaş, Gezi dosyasında dinlemelerden başka delilin olmadığını, dinlemelerin de hukuka aykırı kararla yapıldığını vurgulamış, "Üstelik hukuka uygun kabul edilseler bile somut kanıtlarla desteklenmiyor. Dosyada mahkûmiyet için yeterli delil yok. Beraat verilmeli" demişti.