Erdoğan’ın mitingi için öğretmenler ve öğrenciler seferber edildi

İstanbul’daki ilçe milli eğitim müdürlükleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 29 Mayıs’ta katılacağı Atatürk Havalimanı’ndaki Fetih töreni için okullara yazı göndererek öğretmenleri görevlendirdi. Öğretmenlerin görevlendirmesiyle yetinmeyen ilçe milli eğitim müdürlükleri okul müdürlerine mitinge katılacak öğrenci ve veli ayarlamalarını zorunlu kıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mayıs 2022 09:50
Erdoğan’ın mitingi için öğretmenler ve öğrenciler seferber edildi

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce okullara gönderilen 26 Mayıs tarihli yazıda, “29 Mayıs günü Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde yapılacak olan fidan dikim etkinliği ve İstanbul’un fethinin 569. yılı kutlamalarında aşağıda ismi yazılı olan idareci ve öğretmenlerimizin görevlendirilmeleri müdürlüğümüzde uygun görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Okul müdüründen öğretmenlere baskı

Bunun yanı sıra okul müdürleriyle görüşen yetkililer her okuldan okulun yüzde 20’si kadar katılım beklediklerini belirttiler. Okul müdürleri ise öğretmenlerin ve öğrencilerin üzerinde baskı kurarak mitinge katılacak kişi sayısını tamamlamaya çalıştı. Bir okulun WhatsApp grubunda geçen yazışma ise okul müdürünün öğretmenlere nasıl baskı kurduğunu gözler önüne serdi.

konusma.jpeg

Öğretmenlerin Cumhurbaşkanı’nın katılacağı mitingde görevlendirilmesine eğitim sendikalarından tepki yağdı. Eğitim Sen İstanbul 9 Nolu Şube Yöneticisi İsmail Demir, “Öğretmenler dışında öğrencilere de katılım çağrısı yapıldı. Hani 'okula, camiye, kışlaya siyaset girmezdi. Son sınıf öğrencilerinin sınav hazırlıkları, öğretmenlerin pazar günü planları zapturapt anlayışıyla yok sayılarak, iradesi dışında sorumluluk veriliyor. Eğitim-Sen 9 Nolu Şube olarak bu uygulamayı eğitim alanına yapılan bir dayatma olarak görüyor ve sınav kaygılarının yaşandığı bu süreçte öğretmen ve öğrencilerimize izin yada görevlendirme anlayışını protesto ediyoruz" dedi.

konusma2.jpeg