Bildiride imzası olan büyükelçi konuştu: Kast edilen darbe değildir

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, kendilerine yöneltilen 'darbeci' sıfatına ilişkin konuştu. "Kast edilen darbe değildir" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Nisan 2021 17:05

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programında emekli büyükelçilerin hazırladığı bildiriye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Düşünceleri dile getirmenin en doğal hak olduğunun altını çizen Özülker, "Biz vatandaşlar verdiğimiz oylarla iktidarı oluşturuyoruz, Meclis’i seçiyoruz. Açıklamamız gereken başka bir düşüncemiz varsa bu düşünceleri dile getirmemiz en tabi hakkımızdır. Bunu düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayacak şekilde mütalaa etmek doğru değildir" dedi. 

Kanal İstanbul projesine işaret eden Özülker, konuşmasına şöyle devam etti:

Demokrasinin kuralları içinde kısıtlamanın olamayacağını da kabul etmek lazım. Sorunun temeli Montrö ile ilgili değildir. Egemenlik hakkımız olarak Montrö’nün ne kadar önem taşıdığını ve sözleşmeye, Kanal İstanbul ile mukayeseli olarak neden dokunulmaması gerektiğini dile getirmeye çalıştık. Birtakım gelişmelerin getirmiş olduğu düşüncelerin dile getirildiği bir bildiri yayınlanması karşı çıkılabilecek bir husus değildir. Hepimiz darbelerin karşısında duran bir yapı içindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nde bir darbeden bahsetmek kesinlikle mümkün değildir. Amirallerin ne kast ettiklerinin tespitinden sonra tutum alınmasının daha doğru olacağına inanıyorum. Kast edilen darbe değildir, bu söz konusu değildir. Reforma ihtiyaç olduğunu iktidar dahi söylemiştir.