Yunanistan Dışişleri Bakanı'ndan tepki çekecek sözler

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias verdiği röportajda Türkiye için, "Bugünün Türkiye'sinin yirmi yıl önceyle hatta 1952 yılında NATO'ya giren ülkeyle alakası yok" ifadelerini kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2021 08:58
Yunanistan Dışişleri Bakanı'ndan tepki çekecek sözler

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan ve ABD arasındaki yenilenen savunma anlaşmasının ilişkileri daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir noktaya taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin kararı ABD için çok önemli olsaydı...

Dendias, Atina merkezli Kathimerini gazetesine verdiği röportajında; “Türkiye’nin tepkisi ABD için çok önemli olsaydı, askeri güçlerinin kullanımı için Meriç hududundan birkaç kilometre ötede bulunan Dedeağaç’taki bir karargâhı ya da Doğu Akdeniz’in göbeğinde bulunan Girit’teki Suda Deniz Üssü’nü seçmezdi” dedi.

Türkiye'ye atıfta bulunarak; "Yayılmacı, neo-Osmanlı ve İslam-merkeziyetçi politikasıyla, kendisini yakın çevresindeki tüm devletlerden uzaklaştırmayı başardı. Bu, 'Bir ülke, onlarca yıldır inşa ettiği ilişkileri birkaç yıl içinde nasıl yok eder' isimli öğrenilmesi gereken bir derstir" diyen Dendias sözlerini şöyle sürdürdü;
"Bir ülke, bize saldırmak için adım atmayı planlıyorsa, ABD birliklerinin ülkemizde konuşlanmış olduğu gerçeğini ciddiye almalıdır. ABD-Yunanistan ilişkileri benzersiz bir şekilde gelişti. Artık stratejik bir karakter kazanmış durumda"

Dendias, ayrıca "Bugünün Türkiye'sinin yirmi yıl önceyle hatta 1952 yılında NATO'ya giren ülkeyle alakası yok" ifadelerini kullandı.