Yahudi mezarlığında vandalizm: 36 mezar taşı tahrip edildi

Beyoğlu'nda Yahudilere ait Hasköy Mezarlığı'ndaki 36 mezar taşı gece saatlerinde tahrip edildi. Tahribatın resmi makamlara iletildiğini duyuran Türk Yahudi Toplumu, "Bu vandalizmi yapanların bir an evvel yakalanmasını beklemekteyiz" ifadesini kullandı. 5 kişinin gözaltına alındığı tahribata ilişkin soruşturma başlatıldı.

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Yahudilere ait Hasköy Mezarlığı'ndaki mezarlar gece yarısı tahrip edildi. Türk Yahudi Toplumu'nun sosyal medya hesabından 36 mezar taşının tahrip edildiği bilgisi paylaşıldı.

1.jpg

Resmi makamlara iletildi

Konunun resmi makamlara iletildiği belirtilerek, "Bu vandalizmi yapanların bir an evvel yakalanmasını beklemekteyiz" dedi.

2.jpg

'Vandalizmi yapanların bir an evvel yakalanmasını bekliyoruz'

Türk Yahudi Toplumu'nun paylaşımı şöyle:

"Hasköy Mezarlığımıza gece yarısı girilmiş, 36 tane mezar taşımız tahrip edilmiştir. Konu tüm resim ve gece kayıtları ile ilgili makamlara iletilmiş olup, bu vandalizmi yapanların bir an evvel yakalanmasını beklemekteyiz."

3.jpg

Kalın: Menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla saldırıyı kınadı. Kalın’ın paylaşımı şöyle:

Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Faillerin bulunması için ilgili birimler harekete geçti. Kutsal değerlere saldıran ve toplumumuzda fitne ve husumet tohumları ekmeye çalışanlara asla müsaade etmeyeceğiz.

Çelik: Bu provokasyon boşa çıkarılacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise "Yahudi vatandaşlarımıza ait Hasköy Mezarlığı'na gece yarısı girilerek, 36 tane mezar taşının tahrip edildiği barbar saldırıyı kınıyoruz. Türkiye'de vatandaşlarımıza ait değerlere saldırılması asla kabul edilemez. Türkiye farklı dinlerden tüm vatandaşlarımızın değerlerinin korunduğu güvenli bir ülkedir. Bu saldırı ve provokasyon geçmişte olduğu gibi yine boşa çıkarılacaktır. Yahudi vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

Soylu: Faillerin ikisi gözaltında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sosyal medya hesabından saldırıyı kınadı. Soylu, 2 kişinin gözaltında olduğunu duyurdu. Soylu'nun paylaşımı şöyle:

"İstanbul Hasköy Mezarlığı'ndaki menfur saldırıyı kınıyorum. İstanbul Emniyetimizin titiz çalışmasıyla faillerin 2'si gözaltına alındı, olayla ilgili soruşturma devam ediyor Bu tür provokatif saldırılarla birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara asla müsaade edilmeyecektir."

Oyun amaçlı tahrip etmişler

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün güvenlik kamerası incelemesi sonucu olayın 13 Temmuz'da saat 17.00 sıralarında meydana geldiği belirlendi. Yapılan kontrollerde 81 mezarlığın mermer taşlarının kırıldığı tespit edildi. Mezarlık ve çevresinde güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesi ve yapılan detaylı araştırmalar neticesinde olayın 18 yaşından küçük Y.Y, Y.B.G, K.G, H.S.Ç. ve H.R.E. tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi. 11 ve 12 yaşlarındaki şüpheliler gözaltına alındı.
Şüphelilerin, parkta top oynadıkları sırada toplarının yan tarafta bulunan mezarlığa kaçması üzerine mezarlığa girdikleri ve topu aldıkları sırada oyun amaçlı mezarlık mermerlerini tahrip ettiklerini söylediği öğrenildi.
 

Bozdağ: Soruşturma başlatıldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarının kırılmasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığını açıkladı.

Bozdağ sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İstanbul'da Yahudi vatandaşlarımıza ait Hasköy Mezarlığı’ndaki bazı mezar taşlarının tahribini ve bu tahribi yapan saldırganları kınıyorum. Yahudi vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili adlî soruşturma başlatmıştır" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:halktv.com.tr