'Uzay Ajansı' tartışmalarına Erdoğan da katıldı

'Uzay Ajansı' tartışmalarına Erdoğan da katıldı
 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye'nin uzaya çıkma çabalarına CHP'nin engel olduğunu iddia etmişti

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye'nin uzaya çıkma çabalarına CHP'nin engel olduğunu iddia etmişti. Bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Türkiye'nin uzay yarışında yer almasından bu CHP neden rahatsız oluyor" açıklamasıyla tartışmalara dahil  oldu. CHP'den yapılan açıklamada ise Varank'ın sözlerinin açık bir çarpıtma ve iftira olduğu dile getirilerek, "CHP’nin itirazı; halkın iradesiyle oluşan Gazi Meclis’in iradesi yerine, Anayasa’ya aykırı şekilde tek adamın iradesinin konulması çabalarınadır" denildi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank tweetinde, “Türkiye’nin 20 yıllık hayali olan, büyük bir heyecanla çalışmalarını yürüttüğümüz Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş kararnamesinin iptali için CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Bilime ve teknolojiye karşı olan CHP’nin bu girişimi çalışmalarımızı durduramayacak.” ifadelerini kullandı.

CHP'DEN AÇIKLAMA

Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Türkiye Uzay Ajansı ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruya ilişkin değerlendirmeleri konusunda açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı görevlilerinin özlük haklarının düzenlenmesi mümkün değildir.

İptali istenen diğer bir hüküm ise; bütçe konusunda ajans yönetim kuruluna verilen; denetimi ortadan kaldıran ve keyfiliklere zemin hazırlayan harcama yetkisine ilişkindir. Sayıştay denetimini kaldıran böylesine geniş bir yetkilendirmenin, şeffaflıkla bağdaşmayacağı ve suiistimallere yol açacağına kuşku yoktur.

Bilimsel araştırmalar ile yönetim kurulu üyelerine ödenecek huzur hakkını ilişkilendirmek, kamu kurumlarına arpalık gözüyle bakıldığının göstergesi niteliğindedir. Bu tutum bize yabancı değildir.

Görüleceği gibi; CHP’nin iptalini istediği hükümlerin hiçbirisi Türkiye Uzay Ajansı’nın tüzel kişiliği, faaliyet esasları ve yürüteceği bilimsel araştırmalar ile ilgili değildir. Bu hükümlerin iptal edilmesi durumunda, Türkiye Uzay Ajansı’nın faaliyetlerinin ve bilimsel çalışmaların durdurulacağını iddia etmek, Bakan Varank’ın bilgisizliğinden kaynaklanmıyorsa, en hafif deyimiyle iftiradır.

CHP’nin itirazı; halkın iradesiyle oluşan Gazi Meclis’in iradesi yerine, Anayasa’ya aykırı şekilde tek adamın iradesinin konulması çabalarınadır. CHP; TBMM’nin diktatöryal bir anlayışla ve sonu belli olmayan bir müdahaleye hukuksuz bir şekilde maruz kalmasına direnmektedir. Önümüzdeki dönemde çıkarılacak Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine dayanak oluşturabilecek olan bu hukuksuz anlayışa CHP teslim olmayacaktır. Bakan Varank’a; TBMM’de namusu üzerine ettiği Anayasa’ya sadakat yeminini hatırlatırız."

Erdoğan: CHP neden rahatsız oluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan da tartışmaya dahil oldu. Erdoğan Beştepe'de çiftçilere seslenen "CHP, Türkiye Uzay Ajansı'nın kuruluşu ile ilgili kararnamesinin iptalini Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. İlk defa bugün burada bunu seslendiriyorum. Türkiye'nin uzay yarışında yer almasından bu CHP neden rahatsız oluyor. Uzay çalışmalarını etkin şekilde kullanmanın gayreti içindeyiz. Türkiye uzay anasına engel olmanın ülkeye nasıl bir faydası olacağını çiftçi kardeşlerimin takdirine sunuyorum" dedi.