Ünlüler ve kurumlardan başvuru yağıyor: Boji'nin yeni yuvası neresi olacak?

İstanbul’un simgelerinden biri olan ve dünya basınında da geniş yer bulan Boji için bugünlerde yeni bir yuva aranıyor. Matematik Köyü, sanatçı Demet Akalın, oyuncu İlker Ayrık, İBB'ye Boji'nin yeni yuvası olmak için başvurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 12:23
Ünlüler ve kurumlardan başvuru yağıyor: Boji'nin yeni yuvası neresi olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), insanlarla yakın temas kurması ve toplu taşımayla tüm İstanbul’u gezmesiyle sosyal medyada ünlenen Boji’ye daha güvenli ve konforlu bir hayat sunabilmek için kalıcı yuva arayışına girdi. İlk talep İzmir Şirince’deki Matematik Köyü’nden geldi. Hürriyet'ten Beyazıt Şenbük'ün haberine göre Twitter üzerinden taleplerini paylaşan Matematik Köyü’nün işletme müdürü Emrah Bakırcıoğlu, “Doğayla iç içe yaşıyoruz, dağdayız. Boji için duvarların olmadığı, özgürce gezebileceği bir yaşam var burada. Boji’yi, köye almak için İBB’ye başvurduk. Metromuz yok ama sırtımızda taşırız” dedi.

Boji’ye yuva arayışının ardından ünlü isimler ve kurumlar da harekete geçti. Fransız Lape Hastanesi’nin yetkilileri, sanatçı Demet Akalın ve oyuncu İlker Ayrık da İBB’yle görüştü. Boji’ye iyi bir yaşam sunabilmek için teklif sunanlar verilecek kararı bekliyor.

Boji’den sorumlu Köpek Eğitim ve Davranış Uzmanı Ali Yeşilırmak ise şunları söyledi: “Boji gerçekten çok özel bir köpek, insanlara güveniyor. Evet, gezmeye alışkın, sokakta büyümüş ancak sahipsiz bir sokak köpeği için sokakta hayat çok zor. Tehlikenin nereden, ne zaman geleceği belli değil

Ne olmuştu?

İBB'nin sahiplendiği Boji, İstanbul'un ilçelerini toplu taşımayla gezerken bir kişi tarafından tramvaya bırakılan dışkı ile kumpas kurulmuş, İBB Sözcüsü Murat Ongun, kumpasın görüntülerini paylaşmıştı. İBB yaptığı açıklamada, Boji için yuva aradıklarını belirtmişti.