Uğur Şahin, İsrail'in iddialarını doğruladı: Peki 'Delta' aşısı ne zaman çıkacak?

Uğur Şahin, İsrail'in iddialarını doğruladı: Peki 'Delta' aşısı ne zaman çıkacak?
İsrail’de geçen hafta yapılan bir araştırmada, BioNTech’in geliştirdiği aşının Delta varyantına karşı etkisinin düşük olduğu belirlenmişti. Bu gelişmeler üzerine açıklama bulunan Uğur Şahin İsrail'in iddialarını doğrulayarak, "Antikor seviyeleri düşüyor. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok" diyerek üçüncü doz ile ilgili planlarını açıkladı.

Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen BioNTech aşısı ile ilgili Wall Street Journal’a özel bir demeç veren Uğur Şahin, “Aşının yarattığı Covid-19 bağışıklığı düşüyor fakat şu an üçüncü bir doz aşıya nadiren ihtiyaç var” dedi.

Her ülkenin aşı konusunda kendi kararını vermesi gerektiğini dile getirirken Şahin, “Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstra doz aşı verip vermeme konusunda kararı kendileri almalı” dedi.

'Aşının yeni varyantlara karşı sağladığı koruma daha düşük'

Öte yandan İsrail'in yaptığı araştırma sonuçlarını doğrulayan Şahin, aşının 7 ay sonra bile koruma sağladığının da altını çizdi. Henüz bir üçüncü doz aşıya ihtiyaç olmadığını da vurgulayan Şahin, “Antikor seviyeleri azalıyor. Aşının yeni varyantlara karşı sağladığı koruma daha düşük. Antikor seviyelerinin düşmesi demek insanların hastalanması anlamına gelebilir. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok. Çünkü hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı ağır atlatmıyor” dedi.

İsrail'in araştırma sonuçları 

İsrail’de geçen hafta yapılan bir araştırmada BioNTech/Pfizer’ın geliştirdiği koronavirüs aşısının Delta varyantına karşı etkisinin orijinal koronavirüse karşı daha düşük olduğu ortaya çıkmıştı.

'İkinci doz Delta varyantına karşı yüzde 39 koruma sağlıyor'

Koronavirüs salgınına karşı aşılamayı çok sıkı yapan İsrail’in Sağlık Bakanlığı, iki doz aşının Delta varyantına karşı enfeksiyon riskine karşı yüzde 39 oranında koruma sağladığını açıklarken, semptom gösteren vakalarda riskin yüzde 40 oranında azalttığını açıklamıştı. İsrail’deki verilere göre aşı, hastalığı ağır geçirme oranını ise yüzde 91 oranında engelliyor.

İsrail, bu araştırmanın ardından bazı gruplara üçüncü doz aşı vermeye başladı.

'Toplumlara üçüncü aşı olmalarına dair bir tavsiye veremem'

Koronavirüs aşısını BioNTech ile geliştiren Pfizer, üçüncü doz aşı yapılması gerektiğini daha önce duyurmuştu. Fakat Dr. Uğur Şahin, “Ben ülkelere ve toplumlara üçüncü aşı olmalarına dair bir tavsiye veremem. Ben İsrail’deki gibi gerçek yaşam verilerini inceleyerek onlara göre yorum yapabilirim. Bu tartışma bizden bağımsız olmalı. Biz veri sunuyoruz ve hükümetler de neye ihtiyaç duyduklarını söylemeli” dedi.

'Hükümetler üçüncü doz için kendileri karar vermeli'

Şahin, şu an aşıların sadece hükümetlere satıldığını hatırlatarak, “İdeal olanı, aşının daha geniş kitlelere satılması ve bireysel kullanıcılar için kullanım izninin çıkmasıdır. Aşı şu an Batı’daki ülkelerde acil kullanım onayı almış durumda. Hükümetler üçüncü doz için kendileri karar vermeli. Fakat eğer aşı serbest pazara çıkarsa o zaman herkes kendi kararını kendi verecek” ifadesini kullandı.

 

 

Etiketler :